Chociaż na ogół się nad tym nie zastanawiamy, organizm ludzki w dużej mierze składa się z wody.  W organizmie niemowlaka woda stanowi aż 80% ogólnej masy ciała. Mimo wszystko niewiele trzeba, by doszło do odwodnienia.

Odwodnienie to stan, gdy w krótkim czasie nastąpi znaczny ubytek wody w organizmie dziecka lub dorosłego. Już pięcioprocentowy ubytek masy ciała u dziecka powinien zaniepokoić rodziców. Problem tylko w tym, że mało kto waży dziecko kilka razy dziennie i potrafi w porę zauważyć nagły spadek wagi. Innym sposobem na sprawdzenie, czy u dziecka nie doszło do odwodnienia, jest ocena stanu ciemiączka, jeśli nie jest zapadnięte, wszystko jest w porządku.

Odwodnione dzieci są na ogół senne lub przeciwnie, rozdrażnione i płaczliwe. Płaczowi nie towarzyszą łzy.Wargi dziecka są suche a język obrzmiały. Złapana w dwa palce skóra wskazuje na osłabioną elastyczność, po puszczeniu przez chwilę jest pomarszczona. Niepokój u rodziców powinien wzbudzić także brak oddawania moczu. Jeśli przez kolejnych sześć godzin nie zaistniała potrzeba wymiany pieluszki, należy rozpocząć uzupełnianie płynów u dziecka.

Dzieci, które na co dzień są karmione piersią, powinny być nadal karmione w ten sposób. Zalecane jest zwiększenie częstotliwości karmienia, tak by niemowlę mogło się napić jak najczęściej. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym także należy karmić jak dotychczas, jednak do ich diety można włączyć wodę. Dzieci przyjmujące stałe pokarmy muszą przejść na dietę lekkostrawną z dużą ilością napojów, najlepiej wody bądź słabej herbaty rumiankowej. Niewskazane jest podawanie przy odwodnieniach soków i napojów typu coca-cola.

Do odwodnienia nie dochodzi bez powodu. Najczęstszym winowajcą są wymioty i biegunka. O skutkach biegunki u dzieci można przeczytać tutaj: https://togethermagazyn.pl/biegunka-u-dzieci-niemowlat/. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, wymiotuje, ma luźne stolce, jest wielce prawdopodobne, że stanie u progu odwodnienia. Dlatego już przy pierwszych objawach choroby trzeba starać się o uzupełnianie płynów. Przy dużych ubytkach ważne jest także wyrównanie poziomu elektrolitów. Dorośli radzą sobie, przyjmując napoje izotoniczne, dzieci mogą pić specjalnie dla nich opracowane specyfiki uzupełniające poziom elektrolitów. Można je kupić w aptece bez recepty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.orsalit.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma coca cola
Ile kalorii ma coca cola

Wersja do druku