Urządzając kuchnię najwięcej godzin tracimy na wybieraniu szafek, lodówki, płyty gazowej, zmywarki oraz zlewu. Na etapie urządzania wiele osób zapomina jednak o dobraniu odpowiedniej baterii kuchennej – mimo, że jest to element widoczny, a nawet często przyciągający uwagę domowników i gości. Czym więc kierować się wybierając wymarzony model? Przede wszystkim funkcjonalnością oraz estetyką – bateria kuchenna musi pasować do wnętrza kuchni, tworząc tym samym niesamowity jej design.

Typ montażu baterii kuchennych

Baterie kuchenne można zamontować na trzy sposoby: do ściany, do blatu lub do zlewu. Montowanie do ściany zdecydowanie odeszło już do lamusa – jest zdecydowanie najtrudniejsze, wymaga podłączenia bezpośrednio do przyłącza wodnego oraz co najważniejsze, wiąże się z kuciem elewacji w ścianie (np. w płytkach lub szybie). Najczęściej wybierane baterie kuchenne to te montowane bezpośrednio w zlewie – dzięki temu unika się jakichkolwiek ingerencji w blacie. Jest to zdecydowanie także najłatwiejsze rozwiązanie – taką baterię można wymienić z łatwością, ponieważ otwór w zlewie jest zunifikowany (taki sam dla większości baterii).

Miejsce montażu

Oprócz sposobu montażu baterii, wybierając idealny model należy zwrócić uwagę także na miejsce jej montażu. Zlew mieści się bezpośrednio pod oknem? W takim przypadku warto zdecydować się na składane modele, które „chowają się” w blacie. Jest to rozwiązanie z pewnością dużo droższe od kupna tradycyjnej baterii, dlatego można także rozejrzeć się po prostu za niskimi modelami z możliwością wyciągnięcia wylewki.

Jeżeli zlewozmywak mieści się np. na wyspie kuchennej lub przy ścianie nie ma konieczności kierowania się specjalnymi cechami baterii. Tutaj postawmy już jedynie na nasze wyczucie estetyki – niektórym spodobają się modele wysokie, innym te tradycyjne - niskie.

Dodatkowe elementy – wylewka, termostat

Posiadanie wyciąganej wylewki polecane jest przede wszystkim osobom, które potrzebują miejsce do napełnienia wiadra lub innych pojemników dużą ilością wody. Jest to rozwiązanie np. dla osób nieposiadających zlewu lub umywalki w innych pomieszczeniach. Oczywiście w wyciąganą wylewkę mogą zaopatrzyć się także osoby, które cenią sobie szybkie wyczyszczenie zlewu (okaże się to łatwiejsze dzięki nakierowaniu źródła wody bezpośrednio na brudne zakamarki zlewu).

Coraz częściej na półkach sklepowych spotkać można baterie kuchenne termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę wody. Działanie tych modeli polega na mieszaniu strumieni wody gorącej oraz zimnej. Te baterie polecane są jednak w przypadkach dużych wahań ciśnienia wody. Produkty te stały się popularne, dzięki swojej nazwie: „eko”.

A co z wyglądem baterii?

Jeżeli chodzi o wygląd baterii kuchennych, producenci obecnie stawiają zarówno na klasykę, jak i nowoczesny design. Dla osób ceniących sobie trendy, polecane są baterie wysokie (nawet do 30 cm). Ich wadą jednak z pewnością będzie rozlewanie i pryskanie się wody. Najwygodniejsze będą baterie sięgające od około 12 do 30 cm. Ponadto wraz z wyglądem baterii warto, by współgrała wygoda ich użycia – z tego powodu polecane są modele jednouchwytowe, gdzie za pomocą jednego ruchu można ustawić zarówno temperaturę, jak i siłę strumienia wody.

6-jak-wybrac-baterie-kuchenna.jpg


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku