Remont domu lub mieszkania można przeprowadzić samodzielnie, ale warunkiem jest posiadanie odpowiednich narzędzi. W warsztacie majsterkowicza powinny znaleźć się podstawowe elektronarzędzia, akcesoria ręczne, sprzęt do malowania, zestaw kluczy i narzędzia do obróbki drewna.

Podstawowe elektronarzędzia do remontu domu

Nawet najmniejszy remont domu nie może się odbyć bez dwóch podstawowych elektronarzędzi – wiertarki i wkrętarki. Wybór tych sprzętów należy dokładnie przemyśleć, ponieważ są to produkty kupowane z reguły na lata. Markowe elektronarzędzia w niskich cenach można nabyć w internecie, na przykład na stronie https://ivolta.pl/. Do wkrętarki trzeba dokupić jeszcze zestaw końcówek, a do wiertarki wiertła –  najlepiej o różnorodnym zastosowaniu (do drewna, betonu, metalu). Na rynku dostępne są też wiertarko-wkrętarki, które łączą w sobie funkcje obu tych urządzeń.

Domowy warsztat – narzędzia ręczne

Oprócz ciężkich sprzętów każdy majsterkowicz potrzebuje również drobnych narzędzi ręcznych. W skrzynce z akcesoriami powinny znaleźć się między innymi:

  • młotek,
  • poziomica,
  • miarka stalowa (metrówka),
  • wkrętak (śrubokręt) z wymiennymi końcówkami krzyżakowymi i płaskimi,
  • szczypce uniwersalne (kombinerki).

Warto zawsze mieć pod ręką zapas śrubek, nakrętek i kołków rozporowych. Często przydaje się też ołówek stolarski, taśma izolacyjna i nożyk do cięcia z wysuwanymi ostrzami.

Narzędzia malarskie – co kupić do malowania mieszkania?

Podstawowe akcesoria do malowania ścian to wałki i pędzle. Najlepiej zakupić kilka sztuk o różnej grubości. Potrzebna będzie też kuweta do rozrabiania farby i szpachla do wyrównywania powierzchni. Dla wygody warto zakupić także lekką drabinę lub długi kij teleskopowy, do którego montuje się wałek.

Klucze płaskie, nastawne, nasadowe i oczkowe

Przy remoncie instalacji wodnej lub grzewczej niezbędny będzie zestaw kluczy. Warto wyposażyć warsztat w zarówno klucze płaskie, jak i klucze nastawne (tak zwane klucze francuskie), nasadowe i oczkowe. Często można kupić wszystkie te klucze w jednym, poręcznym komplecie.

Narzędzia do obróbki drewna

Podczas remontu niezbędne są  podstawowe narzędzia do pracy w drewnie. Do cięcia paneli podłogowych konieczna jest wyrzynarka, szlifierka, pilarka tarczowa lub specjalna gilotyna do paneli. Deski można też ciąć ręcznie piłą wyposażoną w brzeszczot przystosowany do parkietów. Narzędzia do drewna będą przydatne także do przycinania listew podłogowych i montażu mebli.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku