Dobrym punktem wyjścia dla poszukiwań dekoracji świątecznych jest zdecydowanie wymyślenie w jakim stylu ubierzemy choinkę. Gdy już będziemy mieli pomysł na drzewko, to wybór pozostałych ozdób na święta Bożego Narodzenia nie przysporzy nam już tylu wątpliwości.

Świąteczna tradycja dekorowania domów trwa nieprzerwanie od wielu wieków. Pierwsze wzmianki na temat ubierania choinki pochodzą już z początków XVII wieku. Krajem, od którego wszystko się zaczęło, były Niemcy, a dokładnie Alzacja. Co ciekawe, zwyczaj stawiania w domu świątecznego drzewka ma najprawdopodobniej pogańskie korzenie. Pierwsze iglaki przystrajano jabłkami, orzechami i ciasteczkami. W XVIII wieku dzięki umasowieniu produkcji spadły ceny świeczek i na drzewkach zaświeciły płomyki. Wtedy też zapoczątkowano tradycję dawania sobie prezentów pod choinkę. W XIX wieku pojawiły się bombki na choinkę.

Dzisiaj mamy do wyboru tyle rodzajów dekoracji na Boże Narodzenie, że łatwo dostać zawrotu głowy. Dla wszystkich niezdecydowanych przygotowaliśmy kilka sprawdzonych pomysłów na ubranie choinki.

Zawsze modna biel

W ostatnich latach białe wnętrza stały się niemal symbolem nowoczesności. Dla wszystkich fanów minimalizmu najlepszym rozwiązaniem będzie drzewko w całości ubrane na biało. Białe światełka i bombki, lukrowane ciasteczka oraz gałązki oprószone sztucznym śniegiem idealnie wpasują we wszystkie wnętrza w stylu skandynawskim.  

Tradycyjne połączenie złota i czerwieni

Ten styl znamy z amerykańskich filmów bożonarodzeniowych. Na szczycie drzewka błyszczy złota gwiazda, a gałązki są gęsto obwieszone dużymi, gładkimi bombkami w odcieniach złota i czerwieni. Całość uzupełniają niezliczone, maleńkie światełka oraz czerwone kokardki i cukrowe laski świąteczne.

Królowa Śniegu

Drugim klasycznym połączeniem kolorów jest błękit i biel. Jeśli do twojego wnętrza bardziej pasują chłodne odcienie, to proponujemy dekoracje w barwach Królowej Śniegu. Efektownym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z dużej ilości bombek na rzecz anielskich włosów, błękitnych wstążek czy białej tiulowej girlandy. Całość mogą uzupełniać srebrne i brokatowe ozdoby, np. gwiazdki, aniołki czy płatki śniegu.

Styl rustykalny

To rozwiązanie dla wszystkich miłośników DIY, czyli “zrób to sam”. Po pierwsze, będziemy potrzebować brązowego sznurka lub kolorowych wstążek. Po drugie, nieco zapału i fantazji. Najłatwiejsze do zrobienia są suszone owoce, np. pomarańcze, jabłka. Wiele trudności nie powinno też przysporzyć skonstruowanie łańcucha z bibuły. Więcej pracy będą wymagać ozdoby wycinane z filcu lub zrobione ze słomy. Nikt jednak nie powiedział, że wszystko musi wyjść spod naszych rąk.

W świętach Bożego Narodzenia tkwi niepowtarzalny potencjał. Żaden inny okres w roku nie daje tak kuszącej okazji do stworzenia w domu bajkowej atmosfery. Warto poświęcić dekoracjom świątecznym chociaż odrobinę czasu, bo nawet małe elementy mogą zrobić ogromną różnicę. Nie trzeba na co dzień pasjonować się tematyką wystroju wnętrz, aby w grudniu poczuć w swoim mieszkaniu świąteczny klimat.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Bundz krowi kalorie

Wersja do druku