Okres przedświąteczny to czas zakupów – kupujemy nie tylko prezenty dla najbliższych, ale często także produkty kulinarne lub akcesoria do domu. Część osób decyduje się na wizytę w sklepach stacjonarnych, jednak coraz większą popularnością cieszą się zakupy online. Wszak w sieci można spotkać nie tylko sklepy internetowe, ale również portale aukcyjne, serwisy ogłoszeniowe czy wirtualne markety

Atutem kupowania przez Internet jest nie tylko często niższa niż w tradycyjnych sklepach cena produktów, ale także ich ogromny wybór. Niestety, na gorączkę świątecznych zakupów czekają zarówno kieszonkowcy w galeriach i marketach, jak Internetowi oszuści. Tym ostatnim często zależy na kradzieży pieniędzy i danych osobowych oraz skłonieniu użytkownika do nieświadomej instalacji złośliwego oprogramowania. Jak zatem kupować, by otrzymać zamówiony towar i nie paść ofiarą przestępców? 

Jak dobrze wybrać internetowego sprzedawcę?

 Udane świąteczne zakupy online warto zacząć od wyboru sprzedawcy. W tym celu warto:

  1. Sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, zapoznając się z opiniami o firmie. Należy czytać komentarze wystawiane na portalach aukcyjnych lub w porównywarkach cenowych.
  2. Wybierać duże sklepy internetowe lub wirtualne odpowiedniki znanych marketów. Na korzyść sprzedawcy przemówić powinna wiadomość, że towar można odebrać w konkretnym punkcie lub osobiście złożyć reklamację.
  3. W przypadku małego sklepu internetowego dokładnie sprawdzić dane kontaktowe firmy. Należy nie tylko zweryfikować, czy są podane na stronie, ale także wpisać w sieci. Jeśli coś się nie zgadza, warto nie ryzykować własnych pieniędzy i zbędnego stresu.
  4. Jeśli pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, warto wybrać opcję wysyłki za pobraniem. Wówczas paczkę należy otworzyć przy kurierze, sprawdzić, a dopiero potem zapłacić wymaganą kwotę. Jeśli zawartość paczki nie zgadza się z zamówieniem, niezbędne będzie spisanie protokołu szkody i odesłanie do nadawcy.

Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

 Kolejnym ważnym aspektem zakupów online są płatności. Kilka prostych zasad które przedstawił nam Mateusz z omegasoft.pl może łatwo uchronić przed niepotrzebną i bolesną stratą pieniędzy.

  1. Jeśli chcesz płacić kartą kredytową, załóż konto w banku oferującym wirtualną kartę kredytową. Działa ona na zasadzie prepaid. Można wypłacić tyle pieniędzy, ile wcześniej zostało wpłaconych na konto.
  2. Płatności zawsze realizuj przez własny komputer lub smart fon. Ostatecznie użyj urządzenia osoby, której naprawdę ufasz. Poprawi to znacznie bezpieczeństwo transakcji online.
  3. Jeśli zostaniesz przekierowany na stronę Twojego banku upewnij się, że jest ona autentyczna. Nawet, jeśli wygląda tak samo, i tak zachowaj ostrożność sprawdzając, czy adres zaczyna się od https, a w pasku przeglądarki widoczna jest ikonka zamkniętej kłódki. Jedynie taka witryna zapewnia bezpieczne logowanie.
  4. Jeśli nie ufasz sprzedawcy, nie płać przez jakikolwiek system szybkich płatności. Jedynie wpłata na konto firmy jest bezpieczna.
  5. Pamiętaj, że zawsze powinna być dostępna możliwość wysyłki za pobraniem. Jeśli tak nie jest, a sprzedawca wymaga opłaty z góry, może, ale nie musi, być to podejrzane.

Jeśli skorzystasz z powyższych rad, masz dużą szansę na uniknięcie różnych trików internetowych oszustów, którzy pragną zarobić na będących w ferworze świątecznych zakupów ofiarach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku