Bezpieczne zakupy świąteczne
Atutem kupowania przez Internet jest nie tylko często niższa niż w tradycyjnych sklepach cena produktów, ale także ich ogromny wybór. Niestety, na gorączkę świątecznych zakupów czekają zarówno kieszonkowcy w galeriach i marketach, jak Internetowi oszuści. Tym ostatnim często zależy na kradzieży pieniędzy i danych osobowych oraz skłonieniu użytkownika do nieświadomej instalacji złośliwego oprogramowania. Jak zatem kupować, by otrzymać zamówiony towar i nie paść ofiarą przestępców?
Jak dobrze wybrać internetowego sprzedawcę?
Udane świąteczne zakupy online warto zacząć od wyboru sprzedawcy. W tym celu warto:
- Sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, zapoznając się z opiniami o firmie. Należy czytać komentarze wystawiane na portalach aukcyjnych lub w porównywarkach cenowych.
- Wybierać duże sklepy internetowe lub wirtualne odpowiedniki znanych marketów. Na korzyść sprzedawcy przemówić powinna wiadomość, że towar można odebrać w konkretnym punkcie lub osobiście złożyć reklamację.
- W przypadku małego sklepu internetowego dokładnie sprawdzić dane kontaktowe firmy. Należy nie tylko zweryfikować, czy są podane na stronie, ale także wpisać w sieci. Jeśli coś się nie zgadza, warto nie ryzykować własnych pieniędzy i zbędnego stresu.
- Jeśli pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, warto wybrać opcję wysyłki za pobraniem. Wówczas paczkę należy otworzyć przy kurierze, sprawdzić, a dopiero potem zapłacić wymaganą kwotę. Jeśli zawartość paczki nie zgadza się z zamówieniem, niezbędne będzie spisanie protokołu szkody i odesłanie do nadawcy.
Jak bezpiecznie płacić w Internecie?
Kolejnym ważnym aspektem zakupów online są płatności. Kilka prostych zasad które przedstawił nam Mateusz z omegasoft.pl może łatwo uchronić przed niepotrzebną i bolesną stratą pieniędzy.
- Jeśli chcesz płacić kartą kredytową, załóż konto w banku oferującym wirtualną kartę kredytową. Działa ona na zasadzie prepaid. Można wypłacić tyle pieniędzy, ile wcześniej zostało wpłaconych na konto.
- Płatności zawsze realizuj przez własny komputer lub smart fon. Ostatecznie użyj urządzenia osoby, której naprawdę ufasz. Poprawi to znacznie bezpieczeństwo transakcji online.
- Jeśli zostaniesz przekierowany na stronę Twojego banku upewnij się, że jest ona autentyczna. Nawet, jeśli wygląda tak samo, i tak zachowaj ostrożność sprawdzając, czy adres zaczyna się od https, a w pasku przeglądarki widoczna jest ikonka zamkniętej kłódki. Jedynie taka witryna zapewnia bezpieczne logowanie.
- Jeśli nie ufasz sprzedawcy, nie płać przez jakikolwiek system szybkich płatności. Jedynie wpłata na konto firmy jest bezpieczna.
- Pamiętaj, że zawsze powinna być dostępna możliwość wysyłki za pobraniem. Jeśli tak nie jest, a sprzedawca wymaga opłaty z góry, może, ale nie musi, być to podejrzane.
Jeśli skorzystasz z powyższych rad, masz dużą szansę na uniknięcie różnych trików internetowych oszustów, którzy pragną zarobić na będących w ferworze świątecznych zakupów ofiarach.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czas na ziemniaki - przepis na Dauphinoise z grzybami
Często występują tylko jako dodatek do głównego dania, a mogą pełnić w nim rolę główną. Nasze rodzime ziemniaki to produkt o dużej wart
Retinol plus fotoprotekcja - jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji
Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,
Moda w detalach – jak dobierać akcesoria, by podkreślić styl?
Akcesoria to jeden z najważniejszych elementów każdej stylizacji. Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalizm, klasykę, czy odważne zestawienia,
Dlaczego warto pić sok pomidorowy?
Sok pomidorowy to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki obecności witamin, minerałów oraz
Różowy październik czas start! Ruszyła akcja Przymierz się do samobadania
Już po raz drugi organizatorzy kampanii ?Wylecz raka piersi HER2+?1 we współpracy z marką modową H&M ruszają z akcją ?Przymierz się do samobadania?. W p