Wydawałoby się, że nie ma znaczenia czy materac przeznaczony jest dla kobiety, czy mężczyzny. Jeżeli materac jest wygodny i funkcjonalny, to oznacza, że każda osoba będzie czuła się na nim komfortowo. Czy aby na pewno?

Jak wybrać wygodny materac?

Materac ma służyć przede wszystkim temu, by nasze ciało podczas snu czy krótszego odpoczynku miało właściwą pozycję pozwalającą na całkowite odprężenie organizmu. Dobrze i profesjonalnie wykonany materac powinien stanowić idealne podparcie dla kręgosłupa, głowy i pozostałych partii. Istotna jest jego elastyczność i twardość dopasowana do różnej budowy ciała. Kupując materac, trzeba także zastanowić się, jakiej powinien być grubości oraz nad tym czy będzie położony bezpośrednio na odpowiedniej ramie łóżka, czy na regulowanym w różnych pozycjach stelażu. W tej chwili spora część dobrej jakości materacy jest dostosowana zarówno do łóżek, jak i wspomnianych stelaży, które dają jeszcze większą dawkę wygody. Wybór jest niezwykle szeroki. Każda osoba może znaleźć dla siebie taki materac, który spełni wszystkie oczekiwania. Sen jest ważnym aspektem życia, a zatem należy zadbać o to, by przebiegał w najlepszych warunkach.     

Dlaczego to przede wszystkim kobiety powinny zadbać o właściwy materac?

Kobieta jest różnorodna pod każdym względem. Dlatego też budowa jej ciała jest tak skonstruowana, że wymaga szczególnej troski. Nieco szersze biodra, przy tym węższy tułów są jednymi z powodów, dla których warto pomyśleć o materacu, który do tych kształtów będzie się dopasowywał. Zwykłe, zbyt twarde materace - wbrew przekonaniom wielu osób - nie należą do najzdrowszych i najbardziej komfortowych. Wynika to z tego, że te partie ciała, które są szersze wymagają miękkiej powierzchni. W miejscu, gdzie z kolei znajdują się nogi, materac może być znacznie twardszy. Nowoczesne materace - na przykład typu Tempur - są w pełni dostosowane do indywidualnych wymagań i predyspozycji.

Kilka innych powodów, dla których warto mieć wygodny materac

Poza codzienną wygodą trzeba pamiętać o tym, że obecnie coraz częściej borykamy się ze schorzeniami kręgosłupa. Jest to kolejną rzeczą, z powodu której nie można lekceważyć tego, na czym śpimy. Prawidłowo dopasowany materac może być jednym z elementów dbania o plecy, szyję czy nogi. Właściwe ułożenie ciała może również zapobiegać nadmiernym i częstym bólom głowy. To jednak nie wszystko. Materac, który dostosowuje się do kształtów ciała, jest świetnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży. Kobieta spodziewająca się potomstwa potrzebuje znacznie więcej troski i komfortu. Materac o różnym poziomie twardości, likwidujący punkty nacisku, może taki komfort zapewnić. 

Poza technicznymi aspektami profesjonalnie zaprojektowanych materacy, należy zwrócić uwagę na inne kwestie. Materac powinien być wykonany z hipoalergicznych materiałów po to, by zapobiec namnażaniu się alergenów i rozwojowi innych mikroorganizmów. Nie tylko osoby mające alergię powinny wybierać wśród wysokiej jakości produktów. Dodatkowo materace posiadają zazwyczaj pokrowce, które bez problemu można regularnie wyprać. Jeżeli natomiast oczekuje się od materaca czegoś więcej, wystarczy poszukać takiego, który ma zaawansowany system sprężyn redukujących drgania, kilka warstw elastycznych specjalnych materiałów zapewniających najlepszy odpoczynek i regenerację.     


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku