Zastanawiasz się, jaki gwiazdkowy prezent będzie rozwijający dla dziecka, ale jednocześnie zależy Ci, żeby korzystanie z niego było świetną zabawą? Oto zabawki i gry, które uczą „przy okazji” zapewniając maluchowi rozrywkę. Z ich pomocą poszerzysz horyzonty swojego dziecka.

1. Gry zręcznościowe – na przykład Mistakos

Mistakos to nie tylko gra dla dziecka, bo dorosły gracz także będzie miał wiele radości z rozgrywki. Celem gry jest zbudowanie konstrukcji z kolorowych krzeseł. Musimy tak ustawiać konstrukcje, aby utrudnić dokładanie krzeseł innym graczom. Można skorzystać z różnych wariantów gry.

Przykładowo, w jednym z nich wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się wszystkich elementów. Jeśli twój ruch spowoduje zawalenie konstrukcji, musisz zabrać wszystkie krzesła, a następnie ponownie jak najprędzej się ich pozbyć. Mistakos to gra zręcznościowa, która pozwala ćwiczyć nie tylko zdolności manualne. Także zdolności planowania czy strategicznego myślenia odgrywają niemałą rolę podczas rozgrywki. W Mistakos można także grać samodzielnie, próbując ułożyć jak najstabilniejszą konstrukcję.

2. Puzzle – sposób na relaks i ćwiczenie koncentracji

Puzzle mogą być wykonane z różnych materiałów i dzięki temu łatwo dobrać stopień trudności ich ułożenia do wieku dziecka. W sklepach znajdziesz układanki z:

  • gąbki,
  • drewna,
  • tektury
  • plastiku.

Stopień skomplikowania zabawy zależy od ilości elementów i wielkości obrazka. Dla bardzo małych dzieci przeznaczone są układanki złożone z kilku dużych, niemożliwych do połknięcia elementów, a z kilkunastoletnim dzieckiem możesz składać obrazy składające się z tysiąca małych kawałków. Układanie puzzli wycisza, ćwiczy pamięć, uczy uwagi, a nawet ćwiczy sprawność palców.

Dobrze dobrany obrazek może sprowokować dziecko do pytań na temat świata przyrody lub ciekawostek architektury bądź też nauczyć go liter albo nazw zwierząt. Puzzle to także idealna zabawka, która uczy pracy w grupie. Najlepiej, aby pierwsze układanki składały się z jak najmniejszej ilości elementów. W ten sposób dziecko nie zniechęci się i stopniowo będzie mogło przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych obrazków. 

3. Planszówki – rozrywka dla dzieci i dorosłych

Najlepsze gry planszowe dla dzieci uczą logicznego i strategicznego myślenia doskonałe walory zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne, mają na przykład gry z serii Dr Knizia poleca. Dr Knizia jest uznanym autorem niemal 600 tytułów planszówek, które przetłumaczono na 50 języków. W sklepach znajdziesz najróżniejsze propozycje firmowane jego nazwiskiem – na przykład Misja: kolonizacja, gdzie gracze wcielają się w kosmonautów zasiedlających nową planetę, a także Kolej na kolej, gdzie zadanie polega na ułożeniu jak najdłuższych pociągów i zdobyciu punktów za przewożenie towarów i ludzi. Inne dostępne tytuły to Zające na łące czy Tajemnicze podziemia. Na pewno znajdziesz planszówkę, która zainteresuje twoje dziecko.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku