Nerwica jest chorobą układu nerwowego, a tyle, ile jest jej przypadków, tyle istnieje różnych przyczyn jej powstania. Najczęściej są to jakieś traumatyczne przeżycia, które odcisnęły swoje piętno na danej osobie tak mocno, że nie jest ona w stanie normalnie funkcjonować. Do ludzi z nerwicami powracają bowiem te obrazy, wizje i myśli i powodują poczucie ciągłego strachu i dyskomfortu. Oczywiście istnieją różne nerwice, jednak takie objawy są bardzo powtarzalne. Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia i zawsze są one pierwszą deską ratunku u chorych. Niewiele osób jednak wie, że poza psychoterapią i farmakologią, istnieją jeszcze inne metody. O wszystkich sposobach leczenia nerwicy przeczytasz w tym artykule.

Psychoterapia

Psychoterapia jest podstawowym sposobem leczenia nerwic. Mają one różne podłoże i nie da się inaczej dotrzeć do tych przyczyn, niż poprzez długotrwałą psychoterapię z zaufanym specjalistą. W psychoterapii chodzi bowiem o to, by dotrzeć do sedna problemu. Dowiedzieć się co jest przyczyną stanów nerwicowych i w jaki sposób można sobie z tymi przyczynami radzić. Fundamentem psychoterapii jest zatem rozmowa z psychoterapeutą.

W tym procesie bardzo istotną rolę odgrywa cierpliwość, bo tylko dzięki niej można osiągnąć wymierne efekty. Psychoterapia jest długotrwałym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy. Efekty nigdy nie przychodzą natychmiast – to raczej domena farmakologii doraźnej, która łagodzi objawy, ale nie leczy przyczyn.

Otwartość, zaufanie, transparentność – te cechy powinny zaś wyróżniać osobę prowadzącą terapię. Wyrozumiałość także jest istotna, gdyż osoby z nerwicami mogą być nadwrażliwe, albo zbyt apatyczne – właśnie przez swoje zaburzenia. Należy je całkowicie zrozumieć i zawsze mieć na uwadze nadrzędny cel spotkań, którym jest poznanie osoby chorej i zrozumienia jej problemów.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne nerwicy jest również niezbędne do tego, by jak najszybciej powrócić do zdrowej kondycji. Mimo tego, że wiele osób uważa leki nerwicowe za szkodliwe, to ich faktyczny wpływ na psychikę chorego może być nieoceniony. Leki nerwicowe dzielimy na te, które działają doraźnie (przeciwlękowe, nasenne) oraz te, które działają długotrwale, a ich zadaniem jest regulacja gospodarki serotoniny w organizmie.

Te pierwsze leki mają za zadanie uciszyć nasze nerwicowe myśli podczas ataków czy po prostu gdy jest nam źle. Chociaż tymczasowo lekko otępiają, to mogą być niezbędne do przetrwania kryzysów. Wystarczy zrobić sobie bilans zysków i strat i zapytać: co mogłoby się stać, gdybym w danej chwili nie uwolnił się od danej psychozy? Oczywiście należy brać je z umiarem, gdyż są silnie uzależniające.

Druga grupa leków, czyli antydepresanty, mają działanie długofalowe i ich zadaniem jest przygotowanie organizmu do walki z nerwicą, ale pod kątem chemicznym. Osoby chore są bowiem narażone na braki serotoniny w organizmie, a hormon ten odpowiada właśnie za dobre samopoczucie. W kompleksowych terapiach zaleca się stosowanie leków zarówno doraźnych, jak i właśnie antydepresantów. Leczenie farmakologiczne i psychoterapia, są metodami klasycznymi o których można więcej przeczytać na https://kolderka.net/leczenie-nerwicy-metody-klasyczne-alternatywne/.

Leczenie nerwicy z kołdrami obciążeniowymi

XXI wiek przynosi coraz więcej odpowiedzi na pytania związane z nerwicami. Kołdry sensoryczne są znakomitym odkryciem, gdyż jest to pierwszy, nieinwazyjny sposób na leczenie objawów nerwic. Dlaczego kołdry sensoryczne, zwane też kołdrami obciążeniowymi, cieszą się tak wielką popularnością?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że wywołują one tzw. nacisk głęboki, który bezpośrednio działa na receptory sensoryczne w mięśniach i ścięgnach. Integracja sensoryczna jest niezbędnym elementem zdrowej psychiki, bowiem pozwala na odpowiednie reagowanie na bodźce zmysłowe. Bardzo często osoby z nerwicami mają właśnie zaburzenia integracji sensorycznej i nie potrafią odpowiednio radzić sobie ze światem zewnętrznym. Ich reakcje są zatem zbyt impulsywne i nie ma nad tym żadnej kontroli. Kołdry sensoryczne regulują działanie układu prioreceptywnego i zapewniają lepszy odbiór wrażeń zmysłowych.

Głęboki nacisk kołder obciążających działa też pozytywnie na produkcję serotoniny w organizmie. Ciało poddane naciskowi generuje jej większe ilości, a hormon ten przecież nazywany jest, nie bez przyczyny, hormonem szczęścia. Sama serotonina natomiast zamienia się naturalnie w melatoninę, która ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. To bardzo istotne, gdyż osoby z nerwicami często miewają problemy z regularnym i efektywnym snem.

Kołdry obciążające działają zatem dwutorowo – z jednej strony zapewniają regulację układu prioreceptywnego, czyli lepsza integrację sensoryczną, a z drugiej pobudzają ciało do produkcji niezbędnych do zdrowego funkcjonowania hormonów. Warto tż nadmienić, że ludzie, którzy przykrywają się nimi na co dzień, mówią o wrażeniu delikatnego masażu, czy nawet ludzkiego dotyku, przytulenia. Warto zainteresować się kołdrami obciążającymi, jako uzupełnieniem terapeutycznego i farmakologicznego leczenia nerwicy. Sposób ten jest bardzo skuteczny i kompleksowy, a nie ma żadnych skutków ubocznych!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku