suknie porodowe, koszule porodowe Poród jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej matki. To moment, kiedy kobieta musi zebrać wszystkie siły witalne, aby móc wydać na świat swoje dziecko. Niekiedy porody trwają wiele godzin, a młoda przyszła mama czuje się fatalnie. Można choć trochę zniwelować jej negatywne wrażenia związane z bólami porodowymi, jeśli wcześniej zadbamy o zakup odpowiedniej sukni porodowej. Jaka ona powinna być?

Koszula do porodu obowiązkowa

Jedną z rzeczy, którą przyszła mama powinna zapakować do wyprawki szpitalnej, jest koszula porodowa. Zwykle panie wybierają miękką, niekoniecznie nową koszulę z dekoltem lub rozpinaną na guziki, co ułatwi sam poród i późniejsze karmienie. Wydawać by się mogło, że koszula, w której kobieta rodzi dziecko, może być jednorazowa - przecież i tak później wyrzuca się ją do kosza. Pomyślmy jednak, czy przyszła mama na sali porodowej nie chciałaby sobie choć trochę poprawić humoru i dowartościować się, właśnie poprzez odpowiednie ubranie. W sklepach są już do nabycia suknie porodowe, które niczym nie przypominają sztucznych imitacji bawełnianych koszul do porodu. Poza tym kobieta na sali porodowej chce się skupić na urodzeniu zdrowego dziecka i wytrzymaniu nasilających się skurczy oraz bólów krzyżowych. Nie chce przy tym wyglądać jak przysłowiowy kocmołuch, zwłaszcza przy partnerze czy mężu i innych uczestnikach porodu. Na szczęście, nie musi. Suknia porodowa dowartościuje ją w tych na pewno trudnych dla niej chwilach.

Pamiątka dla rodziców

Koszula porodowa po urodzeniu dziecka zwykle jest poplamiona krwią i wodami płodowymi. Mogą na niej znaleźć się pozostałości mazi, która znajdowała się na ciele noworodka. Właśnie jednak takie ubranie - poplamione i przepocone, jest świadectwem tego, jak wiele mama musiała przejść, aby urodzić swoje dziecko. Wiele kobiet nie chce wyrzucać swoich koszul po porodzie i pozostawia je sobie na pamiątkę, zwłaszcza jeśli jest to piękna suknia porodowa, z wysokiej jakości materiałów, w której po prostu wygodnie się śpi i chodzi. Jeśli koszula do porodu uszyta została ze 100-procentowej bawełny, kobieta nie spoci się podczas wysiłku związanego z porodem, przez co będzie czuła się choć trochę bardziej komfortowo.

Jak wybrać suknię porodową?

Najlepiej na co najmniej kilka tygodni przed planowaną datą porodu skompletować całą wyprawkę dla matki i dziecka na pobyt w szpitalu. Trzeba wziąć ze sobą wygodną koszulę do porodu, która ułatwi matce wchodzenie i schodzenie z fotela lub łóżka porodowego, a jednocześnie sprawi, że poczuje się ona pewnie w tej niecodziennej przecież sytuacji. Wybierając w sklepie koszulę do porodu mamy szerokie możliwości. Producenci tego rodzaju asortymentu proponują między innymi przyszłym matkom wygodne, ale i ekskluzywne, pięknie prezentujące się wspominane suknie porodowe. Są to ubrania, które nie tylko świetnie spełnią swoje podstawowe funkcje i zapewnią komfort rodzącej, ale jednocześnie sprawią, że nawet po wielogodzinnej akcji porodowej będzie ona prezentowała się bardzo ładnie. suknie porodowe, koszule porodowe
suknie porodowe, koszule porodowe
suknie porodowe, koszule porodowe
Dzięki zainwestowaniu w taką luksusową suknię porodową zyskujemy ubranie, w którym urodzimy dziecko, a później będziemy mogły swobodnie spać i karmić swoje dziecko naturalnie - piersią. Nie będzie to znoszony podkoszulek czy mało estetyczna, porozciągana koszula, tylko prawdziwa kreacja porodowa. Przy wyborze koszuli porodowej trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze jej krój musi zapewniać kobiecie swobodę ruchów. W żadnym przypadku nie może ich krępować, dlatego bardzo obcisłe koszule nocne na pewno nie sprawdzą się podczas rodzenia. Koszulka nie może być dłuższa niż do kolan, ale jednocześnie swobodnie powinna zakrywać części intymne kobiety. Dobrze by było, aby suknia porodowa była wykonana z bawełny, która jest wytrzymała, wygodna i łatwa do wyprania. Będzie miła w dotyku i dobrze wchłonie wodę. Obowiązkowo koszula porodowa musi być funkcjonalna, co przekłada się na umieszczenie z przodu odpowiednich rozcięć i guziczków, aby łatwo można było karmić dziecko piersią. Przy porodzie takie wycięcia będą jednocześnie umożliwiały kontakt skóra-skóra z nowonarodzonym dzieckiem, które lekarz i położna położą młodej, świeżo upieczonej matce na piersiach.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku