Organizm ludzki nie jest sterylny. W naszym ciele żyją bakterie. Część z nich ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, część jest chorobotwórcza. Prawidłowa flora bakteryjna to taka, w której przeważają bakterie mające korzystny wpływ dla człowieka. Dotyczy to układu pokarmowego, moczowego oraz pochwy.

Pochwa to bardzo intymna część ciała kobiety, wyjątkowo narażona na infekcje bakteryjne. Powodów może być wiele. Nieprawidłowa higiena, przebyte infekcje różnych innych narządów, antybiotykoterapia, długotrwały stres, ale także stosunki seksualne mogą doprowadzić do pojawienia się infekcji dróg rodnych kobiety.

W pochwie podobnie jak w jelitach żyją bakterie. Przy prawidłowym pH pochwy, które wynosi 3,8 do 4,5 pH bakterie i pierwotniaki nie są w stanie namnożyć się tak bardzo, by zdominować florę bakteryjną i w efekcie doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego przechodzącego w długotrwałą infekcję. Można powiedzieć, że prawidłowe pH w pochwie to gwarancja zdrowia intymnego. Jedyne niebezpieczeństwo może wystąpić ze strony drożdżaków.

Jeśli kobieta podejrzewa, że flora bakteryjna w jej pochwie zmieniła swój skład (można to rozpoznać po upławach i charakterystycznym zapachu) może zakupić w aptece i wykonać w domu test pH, dzięki któremu w krótkim czasie dowie się, czy faktycznie są powody do niepokoju. W każdym przypadku pH pochwy powyżej 4,5 powinno być impulsem do skonsultowania się z lekarzem. Jeśli pH jest prawidłowe, a mimo to występują niepokojące objawy w postaci upławów i świądu najprawdopodobniej mamy do czynienia z drożdżakowym zapaleniem pochwy.

Aby nie dopuścić do zmiany naturalnego pH pochwy i w konsekwencji do infekcji intymnej trzeba pamiętać o codziennej higienie. Do mycia okolic intymnych należy używać tylko przeznaczonych do tego celu kosmetyków, mydła i żele pod prysznic mają niekorzystny wpływ na mikroflorę miejsc intymnych. Do mycia nie należy używać gąbek ani myjek, są one prawdziwym źródłem bakterii i używając ich można doprowadzić do zakażenia. Należy też zrezygnować ze wszelkiego rodzaju preparatów perfumowanych. Zapachowy papier toaletowy, chusteczki jednorazowe, podpaski czy wkładki intymne mogą podrażniać delikatną skórę wokół wejścia do pochwy. Równie niekorzystny wpływ mają podpaski i wkładki z kolorowym nadrukiem. Lepiej jest postawić na tradycyjną biel.

Higiena intymna jest bardzo ważna i zaniedbywanie jej może prowadzić do poważnych i przykrych konsekwencji. Nieleczone infekcje pochwy mogą przesuwać się ku górze, atakując narządy rodne.

Więcej na temat zdrowia intymnego można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku