Moda jest panią stylizacji strojów większości kobiet i mężczyzn. Dobierając ubiór zwracają oni uwagę nie tylko na komfort i estetykę, ale również na zgodność z aktualnymi trendami. Ta prawidłowość dotyczy również dodatków odzieżowych, wśród których ważną rolę odgrywają paski.

Pasek do spodni od męskiego garnituru już wiele lat temu stał się rodzajem kanonu mody, bowiem pomimo zmian, jakie narzucają kolejne sezony i pojawiające się na wybiegach kolekcje, ten pozostaje niezmienny. Trudno tu mówić o modzie – pasek do garnituru jest bardziej przepisowym standardem oraz synonimem elegancji, który nierozerwalnie wiąże się z męską stylizacją. Dobrej jakości skóra, staranne wykończenie, neutralny kolor i odpowiednia, elegancka klamra to przepis na modny pasek dla eleganckiego mężczyzny.

Modne paski w kontekście kompozycji stroju

Moda na paski do spodni i sukienek wiąże się z ich funkcją dekoracyjną, jaką ten dodatek odzieżowy pełni od wielu lat. W przeciwieństwie do pasków od garnituru, które są przypisanym elementem całego stroju, podobnie jak kamizelka czy chusteczka w kieszonce, w modzie casualowej pojawia się duża dowolność. Pasek jest tu nie tyle elementem praktycznym, co starannie dopasowanym dodatkiem, który ma za zadanie osiągnięcie bardzo specyficznego efektu wizualnego. Projektanci zwracają bardzo dużą uwagę na takie detale, bowiem mają one komponować się z trendami modowymi w danym sezonie. Przykładowo kolorowe, wzorzyste tkaniny nie będą dobrym tłem dla równie wzorzystych pasków, wyposażonych w bogate, dekorowane klamry i odwrotnie – surowa, gładka bluzka czy sukienka wręcz prosi o kolorowy dodatek.

Moda na różne stylizacje tworzone przez największych światowych projektantów sprawia, że w kolekcji pasków pojawia się wiele niestandardowych rozwiązań – nietypowe materiały czy dekoracyjne klamry, które zmieniają klasyczne rozumienie paska. Typowym przykładem modnych w ostatnich latach wzorów są te tworzone z koralików, łańcuszków, koronek, usztywnianych tkanin w kwiaty, pasy, kratę i inne kolorowe motywy.

Skóra zawsze na czasie

Pomimo stałych zmian zachodzących w modzie wraz z kolejnymi sezonami, zawsze będą modne paski ze skóry. W ostatnich latach z uwagi na trendy ekologiczne coraz większym uznaniem cieszą się produkty ze skór syntetycznych, jednak tym, co zdecydowanie odróżnia paski modne w ostatnich sezonach od tych sprzed lat jest ich forma. Rozmaitość wzorów bywa bardzo duża, co jest z pewnością wynikiem zapotrzebowania. W kolekcjach pojawiają się klasyczne proste paski w różnych szerokościach i kolorach, ale też można znaleźć paski asymetryczne, plecione, wiązane, haftowane, z dekoracyjnymi frędzlami, stylizowane na zwierzęcą skórę i wiele innych.

Niezwykle ważnym elementem paska bywa jego klamra, która w wielu przypadkach stanowi sedno całej kompozycji, sprawiając wrażenie, że wąski, niepozorny kawałek skóry czy tkaniny istnieje jedynie po to, aby ją odpowiednio eksponować. W ofercie producentów dodatków kaletniczych, takich jak firma Armet, można znaleźć dziesiątki wzorów takich klamer, które doskonale dopełniają całości paska lub też są jego kluczowym elementem. Nietypowe modele klamer są również sposobem na zaakcentowanie konkretnego stylu, począwszy od męskiej fascynacji motoryzacją, po nawiązanie do amerykańskiej klasyki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku