Dbałość o właściwy poziom cholesterolu to bardzo ważny czynnik regulujący właściwe funkcjonowanie zdrowego organizmu człowieka. Jego podwyższone stężenie może skutkować poważnymi zaburzeniami. Istotne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu oraz stosowanie przemyślanego jadłospisu. Jak on powinien wyglądać? Jakie dania i potrawy przyrządzać?

Cholesterol i jego znaczenie

Cholesterol to syntetyzowana substancja, która  jest – dzięki pełnionym przez siebie funkcjom – bardzo ważna dla właściwego działania organizmu. Rolą cholesterolu jest m.in. budowanie błon lipidowych, uczestniczenie w przekazywaniu sygnałów nerwowych, uaktywnianie receptorów i enzymów w procesie metabolicznym, redukowanie tłuszczu, syntezowanie witaminy D oraz hormonów steroidowych. Źródła cholesterolu są egzogenne, czyli cholesterol przyswajany z pożywieniem przez człowieka oraz endogenne, czyli cholesterol produkowany samoistnie przez komórki organizmu ludzkiego. Najbardziej obfite w cholesterol są produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja, nabiał. Przykładowo, w 100 g żółtka jaja kurzego znajduje się 1062 mg cholesterolu, w 100 g wątróbki kurczaka 380 mg, w 100 g pieczonego pasztetu 370 mg, w 100 g całego jajka kurzego i wątroby cielęcej 360 mg, w wątrobie wieprzowej 354 mg. Aby stężenie cholesterolu było prawidłowe, potrzebne jest jego właściwe transportowanie, za co odpowiedzialne są specjalne białka. Zasadniczo wyróżniamy cholesterol LDL, określany jako ten "zły" i HDL, uznawany za "dobry". To rozróżnienie wynika z drogi, którą obie substancje przemierzają. LDL jest transportowany do poszczególnych komórek, a HDL z komórek do wątroby, co oznacza, iż to HDL gwarantuje oczyszczanie tkanek z jego nadmiaru i doprowadzenie do wątroby. Podwyższony poziom cholesterolu może być przyczyną niewłaściwego odżywiania, zaburzeń masy ciała, prowadzenia niezdrowego stylu życia (np. palenie papierosów, spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej), dziedzicznych predyspozycji(1).


Co jeść, jakie potrawy przyrządzać?


Świadomość bardzo ważnego wpływu poziomu cholesterolu na funkcjonowanie organizmu to pierwszy krok na drodze do zdrowego stylu życia. Kolejne w tym zakresie powinny wiązać się z odpowiednim komponowaniem codziennego menu, zarówno z rezygnacją z produktów podnoszących stężenie cholesterolu, jak i kupowaniem takich, które ten poziom obniżają. Najważniejsze jest zrezygnowanie ze spożywania potraw smażonych i przestawienie się na gotowanie, grillowanie, duszenie. W jadłospisie powinna się znaleźć żywność prozdrowotna , bogata w stanole roślinne, czyli produkty Benecol. Warto zwrócić uwagę na produkt do smarowania pieczywa Benecol z oliwą z oliwek, który obniża poziom cholesterolu we krwi, przy założeniu spożywania kilku kromek z tą margaryną dziennie. Podobne działanie mają tabletki do ssania Benecol, o przyjemnym smaku cytryny i limonki. Kolejną ważną zasadą jest spożywanie dobrej jakości tłuszczów roślinnych takich jak olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. W menu powinny być stale obecne ryby (co najmniej 3 razy w tygodniu), produkty bogate w błonnik, warzywa, owoce. Ograniczeniu musi ulec spożycie czerwonego mięsa. Zaleca się jedzenie chudego drobiu, cielęciny, wołowiny. Spożycie soków owocowych i przetworów powinno zostać ograniczone, a owoców w syropie i kandyzowanych całkowicie wykluczone. Warto pokusić się o wzbogacenie jadłospisu w nasiona, pestki, orzechy, surowe owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, makaron razowy(2).Bibliografia:

1.https://dieta.mp.pl/zasady/117035,cholesterol,dostęp:14.09.2016.
2.Tamże.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma zsiadłe mleko od krowy
Ile kalorii ma strogonow
Ile kalorii ma serek piatnica

Wersja do druku