Planujesz lub już jesteś w ciąży? A czy wiesz jak podstawową funkcję w rozwoju Twojego dziecka spełnia kwas foliowy?

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy zwany też folacyną lub inaczej witaminą B9 to w zasadzie nie jedna substancja ale zbiór ponad 20 różnych związków. Kwas foliowy po raz pierwszy wyodrębniono w latach czterdziestych ubiegłego wieku z liści szpinaku, stąd też nazwa. Po łacinie folium czyli liść.

Kwas foliowy pełni szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie każdego z nas. Bierze udział w procesach krwiotwórczych, przy tworzeniu czerwonych krwinek. Jego niedobór prowadzi do rozwoju anemii megaloblastycznej. Jest niezbędny również do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny, której wysokie stężenia prowadzą do rozwoju chorób serca, wylewów a także powstawania zakrzepów żylnych. Homocysteina przy udziale kwasu foliowego tworzy cysteinę, która jest składnikiem każdego białka naszego organizmu, a także na metioninę, która następnie tworzy serotoninę, znaną jako jeden z hormonów szczęścia.

Jednym z najważniejszych procesów w jakich uczestniczy kwas foliowy jest synteza kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA.  Czyli reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, z których się składamy.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny już w pierwszych miesiącach ciąży?

Badania wskazują, że to właśnie niedobór kwasu foliowego w pierwszych tygodniach od zapłodnienia prowadzi do rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Cewa nerwowa to zaczątek mózgu i rdzenia kręgowego Twojego dziecka. Po 30-tym dniu od zapłodnienia cewa nerwowa powinna się zamknąć, jednak niedostateczna ilość kwasu foliowego może zaburzyć ten proces prowadząc do nieodwracalnych wad rozwojowych płodu jak rozszczep kręgosłupa, niewykształcona czaszka lub mózg.

A prawda jest taka, że kobieta jeśli nie planuje ciąży z wyprzedzeniem dowie się o niej zazwyczaj już po tym bardzo ważnym momencie rozwoju dziecka. W Polsce co roku rodzi się około 700 dzieci z takimi wadami. Pod tym względem w rankingu europejskim plasujemy się niestety bardzo wysoko. Dlatego tak istotne jest by zadbać o prawidłową suplementację kwasu foliowego nawet do 3 miesięcy przed planowaną ciążą, a najlepiej kiedy jesteśmy w ogóle aktywne seksualnie. Tak na wszelki wypadek. Dzienna dawka kwasu foliowego w tym okresie powinna wynosić 0,4mg, a taki zapewnia preparat Folik Mama.

Co się dzieje w pierwszym tygodniu ciąży?

Do zapłodnienia dochodzi już w jajowodzie kiedy komórka żeńska łączy się z plemnikiem. Tworzą wtedy pojedynczą komórkę, zwaną zygotą. Już wtedy wiadomo jaki kolor oczu czy włosków będzie miało Twoje dziecko! Zygota wędruje jajowodem do jamy macicy i ulega dalszym podziałom tworząc blastocystę. Komórka zagnieżdża się w wyściółce macicy (może pojawić się niewielkie krwawienie) i zaczyna pobierać składniki odżywcze wprost z krwi matki, zanim wytworzy się łożysko. Wtedy też różne czynniki zewnętrzne mają wpływ na rozwój zarodka. Suplementacja kwasu foliowego jest najważniejsza, ale nie należy zapominać o zdrowej diecie, odstawieniu alkoholu czy nikotyny. Zarodek jest niezwykle wrażliwy.

Pierwsze cztery tygodnie od zapłodnienia to moment kiedy kształtuje się zalążek układu nerwowego dziecka. Niezwykle rzadko zdarza się by kobieta już wtedy wiedziała, że nieopodal jej serca rozwija się nowe życie, ale poziom gonadotropiny kosmówkowej wykrywanej przez testy ciążowe rośnie. Od tego momentu mogą pojawiać się już nudności, zmęczenie oraz wyjątkowa wrażliwość na zapachy.

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie co się dzieje w kolejnych tygodniach ciąży i jak prawidłowo suplementować kwas foliowy koniecznie zajrzyj na stronę: https://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku