Ascetyczna biel kuchennych szafek wygląda ładnie, dopóki... jest biała. Jednakże panie domu dobrze wiedzą, że na białych meblach wyjątkowo szybko widać wszelkie smugi, zabrudzenia czy naloty. I co wtedy?

1. Białe szafki raz na jakiś czas warto przetrzeć mleczkiem do czyszczenia, oczywiście preparat musi być w kolorze białym. W drogeriach i sklepach chemicznych mamy wyjątkowo duży wybór tego rodzaju specyfików, ale należy wybierać tylko te, które dają się dokładnie spłukać i nie pozostawiają osadu. 

2. Usuwanie smug i tłuszczu przebiega szybko i sprawnie jeśli do mycia mebli użyjemy... płynu do mycia szyb! Dużą zaletą tego rodzaju sprzątania jest brak konieczności spłukiwania.

3. Chusteczki do mycia mebli i akcesoriów kuchennych, nasączone preparatami zwalczającymi plamy z tłuszczu, świetnie radzą sobie z czyszczeniem białych szafek.

4. W ramach zapobiegania osadzaniu się kurzu i tłuszczu dobrze jest raz w tygodniu przetrzeć meble ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

5. Raz na kilka miesięcy meble kuchenne trzeba odtłuścić. W tym celu należy użyć odplamiacza do tłuszczu. Nasączamy nim tampon lub gąbeczkę i przecieramy tłuste miejsca. Po takim zabiegu gąbki będą do wyrzucenia.

6. Jeśli chcemy pozbyć się smug z białych mebli z połyskiem warto wypolerować je ściereczką z mikrofibry. Można użyć tej samej, którą myjemy okna.

7. Tam, gdzie nie działa chemia, tam zadziałają domowe sposoby. Starą warstwę kurzu i tłuszczu można usunąć za pomocą octu. Najlepiej rozpylić go na brudnej powierzchni, odczekać kilkanaście minut i przetrzeć ściereczką.

8. Na trudne do usunięcia tłuste bądź kolorowe plamy, dobrze działa soda oczyszczona. Około dwóch łyżek sody na pół litra wody potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Trzeba jedynie pamiętać, że ściereczka może być wilgotna, ale nie mokra.

9. Na trudne plamy dobrze działa także amoniak. Wystarczy jedna łyżka dwudziestoprocentowej wody amoniakalnej na litr wody. Można także kupić amoniak w saszetkach.

O czym trzeba zawsze pamiętać?

Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu należy wypróbować jego działanie na małej, słabo widocznej powierzchni, np. z boku na dole szafki. Wszelkie gąbki, szmatki czy zmywaki, którymi chcemy myć meble, muszą być gładkie i delikatne, by nie porysować mebli. Z tego samego powodu nie poleca się mocnego szorowania. Jeśli po normalnym myciu plamy nie chcą schodzić, należy użyć silniejszego specyfiku.

Dobrze przygotowana do wyzwań przed jakimi trzeba stanąć posiadając białą kuchnię możesz zapoznać się z ofertą i inspiracjami np. na stronie IKEA.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku