Termowentylator to urządzenie elektryczne służące do ogrzewania nadmuchowego. Znane jest także pod nazwą farelka. Warto wiedzieć, jak działa, w jakiej sytuacji się sprawdzi, a do czego raczej się nie przyda.

Działanie termowentylatora

Termowentylator to niewielkie urządzenie, zasilane energią elektryczną, wymagające zatem podłączenia do sieci elektrycznej. Może mieć bardzo różną moc, mieszczącą się w zakresie od 700 do 2000 W. Farelki spotykane są zazwyczaj w formie przenośnej, ale istnieją także modele przystosowane do zamontowania na stałe w jednym miejscu.

Po uruchomieniu termowentylatora następuje rozgrzanie spirali grzejnej, umieszczonej w jego wnętrzu. Za grzałką znajduje się śmigło, które wywołuje ruch powietrza; w efekcie ogrzane powietrze wyrzucane jest z urządzenia do otoczenia. Filtr znajdujący się z tyłu oczyszcza zasysane powietrze, zapobiegając dostaniu się kurzu do środka farelki. Niektóre termowentylatory posiadają regulację mocy. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają także zaprogramowanie czasu pracy. Ciekawą funkcją jest również możliwość wykorzystania urządzenia jako wentylatora latem.

Zastosowanie farelki

Domowe termowentylatory to urządzenia elektryczne, korzystające z dość drogiego źródła energii. Sprawia to, że nie nadają się do stałej pracy, mogą jedynie stanowić dodatkowy sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu czy mieszkaniu. Przydadzą się w okresach przejściowych, zanim zdecydujemy się na uruchomienie centralnego ogrzewania. Dobrze sprawdzą się zimą w celu dogrzania poszczególnych pomieszczeń, latem służyć mogą za wentylator, przynosząc ulgę podczas upałów.

Wady i zalety

Wśród zalet termowentylatorów wymienić należy niewysoką cenę. Różnić się ona może w zależności od mocy oraz dodatkowych funkcji. Korzystną cechą jest także mała waga, umożliwiająca przenoszenie urządzenia tam, gdzie aktualnie jest potrzebne. Farelki często bywają wyposażane w specjalne uchwyty, ułatwiające ich transport. Do wad zaliczyć można stosunkowo wysoki koszt nośnika energii. Wyklucza on zastosowanie termowentylatorów jako podstawowego źródła ciepła. Warto pamiętać, że urządzenia te mocno wysuszają powietrze w pomieszczeniu.

Jak wybrać model odpowiedni do potrzeb?

Kupując termowentylator, należy zwrócić uwagę na jego moc. Istotnym ze względów bezpieczeństwa elementem wyposażenia jest czujnik zabezpieczający przed przegrzaniem. Warto wybrać model wyposażony w regulację temperatury. Jeśli planujemy często używać farelki, przydatna być może możliwość programowania. W przypadku zakupu jednego urządzenia, które mamy zamiar używać w kilku pomieszczeniach na zmianę, wybierzmy model z uchwytem. Przyjrzyjmy się także filtrowi, który umieszczony jest z tyłu farelki. Dobrej jakości filtr zapobiegnie dostawaniu się kurzu do wnętrza; dzięki temu nie tylko dłuższa będzie żywotność urządzenia, ale także unikniemy alergennego kurzu unoszącego się w ogrzanym powietrzu.

Termowentylator to dobry sposób na dodatkowe, uzupełniające ogrzewanie domu lub mieszkania. Można stosować go wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci elektrycznej.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku