Dni płodne są czasem, w którym występuje największa szansa na zajście w ciążę. Przydatna jest więc wiedza o nich, a szczególnie to, kiedy występują.


Cykl menstruacyjny – czym jest?

O cyklu menstruacyjnym możemy mówić w przypadku kobiet, które są dojrzałe płciowo, czyli już po pokwitaniu, ale jeszcze przed przekwitaniem. Jest to więc czas pomiędzy 15. a 45-50. rokiem życia. Pierwsza miesiączka, pojawiająca się zazwyczaj w wieku dwunastu – piętnastu lat, rozpoczyna okres płodności. Ta swój maksymalny poziom osiąga między 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża się po skończeniu 35 lat, zbliżając się do zera w wieku około 50 lat (w okresie menopauzalnym).

Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każdy z tych etapów ma swoje objawy (niższą lub wyższą temperaturę ciała, zróżnicowany śluz czy dolegliwości bólowe).

Zaczyna się od krwawienia

Pierwszy dzień krwawienia (trwającego zwykle od 4 do 6 dni, chociaż w normie mieszczą się również krwawienia trwające od 2 do 7 dni) to także pierwszy dzień nowego cyklu. W tym czasie usuwana jest przerośnięta śluzówka macicy, co wynika z usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki jajowej. Później następuje okres niepłodności przedowulacyjnej, czyli tzw. dni niepłodne względnie. Nie pojawiają się jednak u wszystkich kobiet, a ich długość też może się różnić, w zależności od wieku czy regularności całego cyklu.

Kolejna faza polega na wyselekcjonowaniu jednego pęcherzyka Graffa, w którego środku znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk rośnie i przygotowuje się do pęknięcia oraz uwolnienia komórki. Do tego przygotowuje się również szyjka macicy, która stopniowo się rozwiera, a także jej gruczoły, które intensywniej wydzielają śluz.

Owulacja, czyli kulminacja

Komórka jajowa jest z jajowodów uwalniania w momencie owulacji. Czas ten można rozpoznać po podniesionej temperaturze ciała, bólach owulacyjnych (kłuciu w podbrzuszu), tkliwości piersi, plamieniach oraz wzroście libido. W tym okresie – już na 2-3 dni przed owulacją – występuje również największa płodność. Oznacza to największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Chociaż żywotność komórki jajowej wynosi tylko ok. 24 godziny po owulacji, to plemnik po ejakulacji jest w stanie przetrwać w organizmie kobiety od 48 do 72 godzin.

Obliczanie dni płodnych

Ważne jest więc to, kiedy dni płodne w cyklu występują. Jak je obliczyć? Skorzystać można z metod tradycyjnych, takich jak obserwacja organizmu, mierzenie temperatury ciała, kontrola śluzu oraz wysokości i rozwarcia szyjki macicy. Można również wspomóc się kalkulatorem dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Niezależnie od metody, którą wybierzemy, pamiętać należy, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnić, np. ze względu na silny stres czy przechodzona infekcję. Wyliczenie dni płodnych nie może być więc metodą zabezpieczającą przed zajściem w ciążę.

Co dzieje się dalej? Po kolejnych 3 lub 4 dniach rozpoczynają się dni niepłodne bezwzględnie. Trwają one aż do pierwszego dnia miesiączki, która rozpoczyna kolejny cykl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

cykl miesi?czkowy

Wersja do druku