Popularnym mitem jest uznanie niechęci kobiety do aktywności seksualnej jako efektu przebytej ciąży i przeżycia bolesnego porodu. Tymczasem częstym odczuciem kobiet po porodzie jest suchość pochwy wywołana różnorodnymi zmianami hormonalnymi organizmu. Suchość pochwy może wpływać bardzo silnie na intymne doznania kobiety.

Suchość pochwy jest stanem niedostatecznego nawilżenia pochwy oraz sromu naturalną wydzieliną. Suchość pochwy bywa zarówno przyczyną chorób pochwy, jak też symptomem zaburzeń oraz zmian hormonalnych. Odczuwana bywa jako nieprzyjemne swędzenie i pieczenie odcinka dróg rodnych.

Nieprzyjemne doznania, wręcz ból, zdecydowanie nasilają się podczas stosunku seksualnego. Bo gdy jest zbyt sucho w pochwie podczas stosunku seksualnego, to pojawia się dotkliwy ból, pieczenie i swędzenie. Suchość pochwy bywa więc też przyczyną, dla której kobieta rezygnuje z uprawiania seksu. Oczywiście, częstą przyczyną odczuć kobiety analogicznych do odczuć związanych z suchością pochwy jest nieadekwatny stopień podniecenia seksualnego. Dlatego lubrykacja, czyli odpowiednie nawilżenie pochwy jest na ogół naturalną, fizjologiczną odpowiedzią pobudzonego ciała kobiety.

Kobieta odczuwa czasami podczas suchości pochwy mniej lub bardziej nieprzyjemny ucisk w tym odcinku dróg rodnych. Może też wiązać się z zaburzeniami układu moczowego, czyli utrudnionego oddawania moczu lub częstego parcia na mocz. Dowodem zaburzenia bywają niekiedy zażółcone lub żółtozielone upławy dostrzegalne na używanej bieliźnie.

Zjawisko suchości pochwy po porodzie wiąże się z kilkoma, często współwystępującymi zmianami w organizmie kobiety. Najczęściej łączone jest ze spadkiem poziomu estrogenów, który w czasie ciąży jest bardzo wysoki. W ciele młodej matki następuje po porodzie spadek estrogenów. Estrogeny jeszcze podczas ciąży utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie.

Estrogeny są hormonami płciowymi o budowie sterydowej. Składają się z trzech głównych postaci estrogenu występującego u kobiet - estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3). Ponadto, wyróżniamy estrogen wytwarzany wyłącznie podczas ciąży, czyli estetrol (E4). Kiedy hormonów płciowych zaczyna brakować w organizmie kobiety, dochodzi do omawianego zjawiska suchości pochwy.

W okresie karmienia piersią stężenie hormonu prolaktyny we krwi młodej mamy szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada. Prolaktyna, która jest odpowiedzialna za przystosowanie kobiecych piersi do produkcji mleka wywołuje też zjawisko suchości pochwy. Dlatego według specjalistów suchość pochwy podczas laktacji i karmienia piersią jest występująca niezwykle powszechnie.

Na doznania kobiety podczas doświadczeń takich, jak seks po porodzie wpływa więc negatywnie zarówno nadmiar prolaktyny, jak i niedobór estrogenów. Długotrwałe stosowanie niektórych leków oraz antykoncepcji hormonalnej również wpływa na pojawianie się odczucia suchości pochwy.

Lubrykacja jest niezwykle ważna w intymnym doznawaniu przyjemności przez kobiety. Jeśli równowaga hormonalna jest zachowana i organizm funkcjonuje prawidłowo, to w miarę wzrostu podniecenia zwiększa się wydzielanie śluzu szyjkowego, który umożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku.

Naturalnym sprzymierzeńcem prawidłowej lubrykacji jest wydzielina z pochwy, będąca całkowicie normalnym oraz zdrowym dowodem funkcjonowania kobiecego układu rozrodczego. Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna mieć kwaśny odczyn, co wiąże się z efektem funkcjonowania hormonów płciowych, być bezwonna oraz powinna mieć przezroczystą barwę i rzadką konsystencję. Wydzielina broni pochwę przed zjawiskiem suchości oraz chroni intymne miejsca przed otarciem i stanowi ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami, grzybami, czy wirusami.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku