Senność, częste infekcje, obniżony nastrój. Do tego problemy z wagą lub wypadanie włosów. Wydawało by się, że to niezwiązane ze sobą dolegliwości, które szybko przeminą. Tymczasem specjaliści przekonują, że problemy te mają wspólny mianownik. To braki witaminy D. Szacuje się, że zdecydowana większość Polaków boryka się z niedoborem tego składnika w organizmie, nawet o tym nie wiedząc.

Trudne do autodiagnozy

Witaminą D zwykło się nazywać nie jeden składnik, a całą grupę. Wśród nich jest bowiem witamina D1 zawarta w tranie, roślinna witamina D2 oraz ta najbardziej wartościowa witamina D3, której proces produkcji aktywuje się w skórze pod wypływem działania promieni słonecznych. Kiepska wiadomość jest taka, że właśnie tego ostatniego składnika człowiek nie jest w stanie uzupełnić, jeśli nie przyłoży do tego starań. Efekty są takie, że według badań lekarskich, około 95% Polaków może mieć niedobory witaminy D3. I nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ lista objawów jest szeroka, a równie omyłkowo je zaklasyfikować do także do innych przypadłości.

Czarno na białym 

Jedynym skutecznym sposobem zdiagnozowania niedoboru witaminy D oraz jego poziomu, są badania laboratoryjne. Z pobranej niewielkiej próbki krwi specjaliści sprawdzają wartość stężenia 25-hydroksywitaminy D, czyli jednego z metabolitu witaminy D3 - kalcydiolu. Badanie można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem lekarskim, a bez takiego zalecenia laboratoria pobierają opłatę równej kosztowi dwóch biletów do kina w multipleksie.

Optymalne stężenie wynosi 30-50 nanogramów na mililitr surowicy krwi. O deficycie można mówić wtedy, gdy poziom kalcydiolu w surowicy wynosi mniej niż 20 ng/ml.

Trzeba sobie pomóc

Lekarz mając przed sobą wyniki badań może zalecić dalsze leczenie. Najczęściej opiera się na suplementacji naturalnymi preparatami witaminy D3. Warto zapytać specjalistę o popularne środki, które są ogólnodostępne, jak Vitrum D3. Ten preparat otrzymał już wiele rekomendacji renomowanych specjalistów.

Więcej informacji dostepnych na stronie https://www.vitrumd3.pl/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku