Wyspy Kanaryjskie z roku na rok stają się coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych. Do niedawna uważane za drogie i ekskluzywne, dziś są dostępne praktycznie dla każdego. Często traktowane są jako namiastka egzotyki, a już na pewno są hitem jesiennych i zimowych wyjazdów. Co prawda temperatura Oceanu Atlantyckiego nie może równać się chociażby z Morzem Czerwonym, jednak osobom spragnionym rajskich widoków i słonecznego wypoczynku absolutnie to nie przeszkadza. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się trochę o kierunku swojej podróży, aby wakacje spędzone w promieniach słońca urozmaicić o spotkanie z niepowtarzalną kulturą archipelagu.


Na każdej z wysp można znaleźć coś zupełnie innego. Rozpoczynając od plaż, od ciemnych i wulkanicznych czy tych z delikatnym, złotawym piaskiem, przez skaliste aż po niedostępne wybrzeża klifowe, kończąc na krajobrazach - nie sposób znaleźć dwóch identycznych wysp. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co oferuje każda z Wysp Kanaryjskich.

 

Zaczynając od tych położonych najdalej na wschodzie, Lanzatore jest najbardziej surowa, zachwyca swoimi powulkanicznymi kraterami i skałkami, dzięki czemu można poczuć się jak na Księżycu. Jest także stosunkowo niewielka, na jej objechanie można spokojnie przeznaczyć jeden dzień. Dodatkowo z wyspą nierozerwalnie związany jest artysta Cesar Manrique, który jasno określił styl architektoniczny całego regionu. W żadnym mieście nie znajdziemy budynku, który ma więcej niż 4 piętra. Wszystkie pomalowane są na biało, mają niebieskie, zielone lub brązowe okiennice. Dzięki temu miasteczka idealnie wkomponowane są w przestrzeń tworząc całość i nie zaburzając pięknego krajobrazu.

 

Fuerteventura jest wyjątkowo płaską, mało zieloną wyspą, za to oferuje bezkresne równiny i najpiękniejsze plaże. Tutaj można przeznaczyć długie godziny na przejazdy jeepami czy quadami po bezdrożach. To także mekka surferów – świetne warunki do uprawiania tego sportu ściągają amatorów z całego świata. Słynna plaża Sotavento to główne miejsce ich spotkań. Znajdują się tutaj także typowo turystyczne miasteczka z wieloma kawiarniami, restauracjami i urozmaiconą bazą hotelową.

 

Gran Canaria to słynny „kontynent w miniaturze” – za zaledwie 1.600 km2 powierzchni można wyróżnić aż 40 unikalnych mikroklimatów, co jest ewenementem na skalę światową. Są tu złociste plaże i ciągnące się kilometrami wydmy, pasma górskie i strome wąwozy, klify pionowo zstępujące do wzburzonego oceanu, a tereny porośnięte są bujną, tropikalną roślinnością. Tutaj najwięcej turystów wybiera spokojny odpoczynek z drinkiem w ręku, choć nie brakuje także szukających mocniejszych wrażeń.

 

Teneryfa jest mocno górzysta i skalista, równocześnie zachwyca swoją zielenią. Wizytówką wyspy jest widoczny z każdego punktu wulkan Teide, największy szczyt Hiszpanii. Tutaj nawet w środku lata potrafi zalegać śnieg! Teneryfa jest także najchętniej wybieraną Wyspą Kanaryjską ze względu na spora liczbę hoteli i innych typowo turystycznych atrakcji.

 

Najdalej na zachodzie leżą niewielkie La Gomera, La Palma i El Hierro, rzadko odwiedzane przez turystów na standardowy wypoczynek, oferujące kontakt z prawdziwą, dziewiczą przyrodą.

 

Podsumowując, Wyspy Kanaryjskie są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Stosunkowo długi czas przelotu (co najmniej 5 godzin z Polski) jest rekompensowany przez mnogość atrakcji na miejscu i oczywiście powiew tak pożądanej przez większość turystów egzotyki.

 

Nie ma się co zastanawiać – trzeba lecieć jak najszybciej! Wszystkie najbardziej aktualne propozycje wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich znajdują się tutaj, zachęcamy do rezerwacji: https://www.traveligo.pl/last-minute/wyspy-kanaryjskie, a także do rezerwacji innych ofert last minute: https://www.traveligo.pl/last-minute

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku