Obecnie coraz więcej osób decyduje się na urządzenie sypialni. Spanie na kanapie staje się coraz mniej popularne. Wynika to między innymi z wygody jaką niesie ze sobą posiadanie osobnej sypialni. Nie ma wówczas problemu z codziennym składaniem i rozkładaniem łózka. Rozwiązaniu także ulega problem, dotyczący różnych godzin kładzenia się spać przez domowników. Ponadto pięknie urządzona sypialnia jest niezbędna dla dobrego snu. Dobry sen natomiast determinuje nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Wielu znanych lekarzy uważa bowiem, że podczas snu uruchamiane są mechanizmy naprawcze organizmu. Zatem, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie, niezbędna jest nie tylko odpowiednia ilość przespanych godzin, ale także wygoda dla naszego kręgosłupa.

Przed urządzeniem sypialni, warto zastanowić się na jaki kolor pomalować ściany. Jaskrawe kolory mogą nas rozpraszać i zaburzać zasypianie. Natomiast łagodne barwy sprzyjają odpowiedniemu odpoczynku. Piękna zieleń, czy pastelowy brąz z pewnością napełni nas spokojem. Warto również zamieścić w sypialni zdjęcia, które będą nam przypominały o ważnych dla nas ludziach i wydarzeniach.


Kolejnym ważnym i niezbędnym aspektem do zaprojektowania odpowiedniej sypialni, jest wybór materaca. Obecnie na rynku jest całe mnóstwo różnych opcji. Często ciężko jest decydować się na odpowiedni materac. Trzeba pamiętać o różnych ważnych aspektach. Przede wszystkim materac musi oddychać, aby nie wyrósł grzyb. Ponadto odpowiedni materac musi być dobrany do naszych preferencji twardości. Do najbardziej popularnych rodzajów materacy zaliczamy materace lateksowe, piankowe, sprężynowe, kieszonkowe, termoplastyczne. Tak naprawdę obecnie na rynku jest tak wiele rodzajów, że długo by można wymieniać. Najlepiej jest wybrać się do kilku różnych sklepów, które zajmują się wyposażeniem sypialni. Można wówczas podpytać tamtejszych pracowników. Z pewnością natkniemy się na dużo kompetentnych i pomocnych osób. Po porównaniu wszystkich argumentów za i przeciw zakupie danego rodzaju materaca, możemy podjąć decyzje. Oczywiście na nasz wybór nie powinna wpływać jedynie jakość materaca, ale także cena. Trzeba być czujnym i zorientowanym, czy koszt jest adekwatny do jakości.
Wybierając materac musimy również zdecydować się na odpowiednią szerokość i długość. Różne parametry będą przeznaczone dla osób w rożnym wieku, o różnym wzroście i różnych gabarytach.


Po zakupie materaca nadchodzi czas na zakup odpowiedniego stelaża pod materac. Ceny mogą się tutaj wahać w zależności od materiału, z którego będzie wykonany stelaż, a także od firmy która ów mebel wykonała. Warto również zastanowić się jaki kolor by nam odpowiadał.
Urządzając sypialnie oprócz wyboru łóżka i koloru ścian, musimy zastanowić się nad odpowiednią pościelą. Ważne, aby kołdra miała odpowiednią grubość, poduszki odpowiednią wysokość, a pościel przyjemną fakturę. Ponadto w sypialni warto umieścić szafę typu komandor, aby połączyć sypialnie z garderobą. Warto przemyśleć dokładny układ półek, drążków na wieszaki, specjalnie przygotowanych szuflad i koszyków na bieliznę, skarpetki i buty. Niekiedy warto również zainstalować wieszaki na spodnie, czy też krawaty. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb w życiu codziennym.


Klimatyczne lampki, które możemy przymocować do ścian, z pewnością nadadzą niepowtarzalny klimat naszej sypialni. Na podłodze koniecznie trzeba położyć dywan, który nada przytulnego klimatu. Jeśli ktoś jest telewizyjnym maniakiem, warto również zaprojektować odpowiednią szafkę, w której będzie mieścił się telewizor. Nie ma nic bardziej relaksującego niż dobry film, który można obejrzeć w wygodnym łóżku z ukochaną osobą po ciężkim dniu w pracy. Natomiast każdy mol książkowy powinien posiadać w swojej sypialni chociaż małą półkę na ulubione książki. Wisząca szafka na książki potrafi dodać uroku i charakteru każdemu wnętrzu.


Jeśli w naszym domu mamy dużo przestrzeni do wykorzystania, dobrym pomysłem jest dobudowanie prywatnej łazienki przy sypialni. Warto zaprojektować ją w podobnym stylu, co sypialnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć wszystko pod ręką, a nocne wstawanie do łazienki nie będzie stanowiło problemu.


Projektowanie sypialni nie jest łatwym wyzwaniem. Ciężko bowiem wiedzieć, co będzie dla nas odpowiednie bez uprzedniego wypróbowania. Warto jednak posłużyć się opiniami innych i zaplanować wnętrze sypialni dostosowane do naszych potrzeb.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Modne sypialnie

Wersja do druku