Większość osób słysząc o sprzęcie kulturystycznym wyobraża sobie mocno umięśnionych mężczyzn. Niesłusznie. Wbrew wszystkim popularnym stereotypom, ćwiczenia siłowe są lubiane także przez wiele kobiet.

Dlaczego warto zadbać o formę?

O ile dbałość o kondycję oraz sylwetkę jest motywacją uniwersalną dla obojga płci, o tyle w przypadku kobiet istnieje jeszcze jedno wskazanie, ze względu na które warto dbać o regularne treningi. Po okresie menopauzy często w wyniku zmian hormonalnych dochodzi do słabnięcia kości. Zjawisko to jest jednak znacznie łagodniejsze w przypadku tych pań, które dbają o systematyczne ćwiczenia. Po prostu ich kości są mocniejsze, a organizm nastawiony na ich stałe wzmacnianie.

Jak ćwiczyć?

W oczywisty sposób najlepiej sprawdzają się treningi prowadzone przez kogoś doświadczonego, kto wskaże ewentualne błędy. Niestety na to trzeba znaleźć czas, a nie zawsze jest taka możliwość. Dlatego też warto rozważyć ćwiczenia w domu, zwłaszcza, że one również mają całkiem spore zalety.

Trenując samodzielnie, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Wybór jest spory, co doskonale widać na półkach sklepów (świetnym przykładem jest www.prosportowy.pl), ale zazwyczaj panie wybiorą odrobinę inne sprzęty, niż panowie. Hantle będą uniwersalne dla wszystkich (choć panie zazwyczaj wybiorą te z mniejszymi obciążeniami). Kobiety jednak częściej sięgną po obciążenia nadgarstków i kostek. Zwłaszcza, że można je stosować przy aerobiku, dzięki czemu połączy się w jedno ćwiczenia wytrzymałościowe z siłowymi.

Podobną funkcję mogą zresztą pełnić najmniejsze hantelki. Mimo że ze względu na swa niewielką wagę mogą nie kojarzyć się z ćwiczeniami kulturystycznymi, jeśli użyje się ich w konkretnych ćwiczeniach (na przykład przy tak zwanym „biegu bokserskim”), mogą bardzo efektywnie wpływać na mięśnie ramion.

Świetnie sprawdza się również taśmy TRX, które pozwalają na wykonanie całego szeregu ćwiczeń siłowych, w których praca będzie się odbywała z własnym ciężarem. Co za tym idzie nie będzie problemów z dobraniem obciążeń, a wraz z postępami, można stale podnosić poprzeczkę poprzez coraz większa dbałość o dokładność wykonywanych ćwiczeń. TRX jest o tyle wart zainteresowania, że można z jego pomocą ćwiczyć nie tylko siłę rąk, ale i mięśnie pleców, czy ogólną sylwetkę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku