Zmagasz się z problemem suchości pochwy? Poznaj przyczyny wspomnianego problemu i sposoby, umożliwiające jego skuteczną eliminację.

Seks stanowi element życia niemalże każdej, dorosłej osoby. Dodajmy; element niezwykle ważny, gdyż niejednokrotnie decydujący o charakterze relacji pomiędzy partnerami. Oczywiście wzajemne zaspokajanie potrzeb seksualnych odbywać może się w sposób naprawdę różnorodny. W końcu nikt nie powiedział, że małżeństwa z 30-letnim stażem skazane są na przysłowiową nudę w łóżku, o czym zresztą z powodzeniem przekonuje serwis kobiecosc.info. Niemniej jednak jedno jest pewne; bez względu na wiek partnerów czy rodzaj uprawianego seksu, sam stosunek powinien być dla obu stron komfortowy i przyjemny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Coraz częstszym problemem, z którym zmaga się całkiem spora ilość kobiet, jest suchość pochwy. Co może być jej przyczyną i jak poradzić sobie ze wspomnianą dolegliwością?

Przyczyny suchości pochwy

Jeszcze do niedawna istniał pogląd, iż suchość pochwy jest objawem przejawianym przez panie będące w okresie okołomenopauzalnym oraz kobiety... oziębłe, mające problemy natury psychicznej. A jak jest w rzeczywistości? W istocie; zarówno panie nie mające ochoty na stosunek, jak i będące przed menopauzą mogą mieć problem z suchością pochwy, niemniej jednak w praktyce powodów występowania wspomnianej dolegliwości jest znaczenie więcej. Jak się bowiem okazuje, duży wpływ na odczuwanie dyskomfortu związanego z brakiem naturalnego nawilżenia, wywierać może niewłaściwie dobrana antykoncepcja (zarówno ta hormonalna, jak i mechaniczna), karmienie piersią czy stany zapalne o charakterze nawrotowym.

Duży wpływ na występowanie problemu suchości pochwy ma również styl prowadzonego przez nas życia. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, aktywne uprawianie sportu także może przyczynić się do występowania opisywanej dolegliwości, podobnie zresztą jak częsta zmiana partnerów seksualnych.

Wyeliminuj problem

Suchość pochwy jest dolegliwością niekomfortową, która – oprócz powyżej wspomnianych przyczyn – może być również spowodowana różnego rodzaju chorobami. Z tego też względu – w momencie zauważenia u siebie objawów wspomnianej suchości – warto odwiedzić ginekologa w celu eliminacji czynnika chorobowego. Jeśli natomiast takowy zostanie wykluczony, wówczas należy sięgnąć po odpowiednie preparaty, które zagwarantują nam dostateczny poziom nawilżenia. Warto wybierać produkty, w których składzie znajdziemy kwas hialuronowy. Dlaczego? Ponieważ takowy wykazuje działanie wielopłaszczyznowe; nie tylko nawilża, ale także łagodzi podrażnienia, pomaga w utrzymaniu właściwego pH, a nawet chroni przed infekcjami. Przykładowym preparatem spełniającym powyższe założenie jest chociażby HydroVag (www.hydrovag.pl), który dostępny jest w niemalże każdej aptece bez recepty.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

ginekolog

Wersja do druku