W okresie osłabienia odporności i dużej podatności organizmu na przeziębienia i infekcji trzeba strzec się także zapalenia zatok, które jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości. Warto zauważyć, że zapalenie zatok jest jednym z dziesięciu najczęstszych rozpoznań medycznych, a mimo to często jest ignorowane przez chorych lub błędnie przez nich rozpoznawane jako objawy przeziębienia.

Przyczyny zapalenia zatok

Główną przyczyną chorych zatok są zaburzenia ich drenażu i wentylacji, które najczęściej są efektem zakażenia, alergii albo szczególnej budowy anatomicznej. Za wywoływanie infekcji w zatokach często odpowiadają wirusy, ale zdarzają się także zakażenia bakteryjne. Głównymi sprawcami infekcji tego drugiego typu są gronkowce, pałeczka grypowa, moraxella i paciorkowe. Rozwojowi choroby sprzyja także częste ignorowanie objawów i łączenie ich z innymi dolegliwościami, np. z grypą albo przeziębieniem.

Objawy

Objawy zapalenia zatok (https://www.acatar.pl/objawyzapaleniazatok.html) często przypominają objawy przeziębienia lub grypy, dlatego mogą być nieprawidłowo rozpoznane przez chorego i tym samym zignorowane.

Niedrożność nosa jest jednym z najczęstszych i najłatwiej rozpoznawalnych symptomów zapalenia zatok. Zatkany nos uniemożliwia swobodne oddychanie przez co jest niezwykle uciążliwe. Wymuszone sytuacją oddychanie przez usta prowadzi z kolei do przesuszania błon śluzowych dróg oddechowych i wywołanego tym dyskomfortu. Do częstych objawów należą także ból głowy, ból nosa i oczu, które są najbardziej charakterystyczne dla tego typu dolegliwości. Zalegająca w zatokach wydzielina powoduje bowiem zmianę ciśnienia, która następnie prowadzi do silnego bólu. Ponadto do objawów zapalenia zatok można zaliczyć uciążliwy, cieknący katar oraz spowodowane nim zaburzenia węchu. Czasami symptomami towarzyszącymi zapaleniu zatok są gorączka, ból gardła, kaszel, zmęczenie, a nawet ból zębów i uszu. Osoby najczęściej cierpiące z powodu infekcji górnych dróg oddechowych to przede wszystkim alergicy. W ich przypadku zapaleniu zatok towarzyszy łzawienie oczu, kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, a także zapalenie spojówek.

Przebieg choroby

W czasie zapalenia zatok dochodzi do powstania obrzęku śluzówki, która stopniowo zamyka drożne dotychczas połączenia zatok z jamą nosową. W wyniku niedrożności powstanie podciśnienie w zatokach będące efektem gwałtownego przepływu powietrza jamą nosową. Podciśnienie z kolei wpływa na ułatwienie wnikania do zatok bakterii i wirusów bytujących w śluzówce nosa. Niewydalana wydzielina oraz stosunkowo wysoka temperatura w jamach zatok sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, które mają idealne środowisko i pożywkę do namnażania się. Szybkie i intensywne mnożenie się bakterii i wirusów sprzyja rozwojowi zapalenia, występowaniu wysokiej gorączki oraz uszkodzeniom nabłonka śluzówki zatok.

Leczenie

Leczenie zapalenia zatok odbywa się zazwyczaj za pomocą antybiotykoterapii, którą zleca lekarz i w czasie przyjmowania leków należy ściśle przestrzegać wskazówek specjalisty. Warto jednak wspomagać chore zatoki tradycyjnymi metodami walki z infekcją. Bez wątpienia należą do nich inhalacje, m.in. naparem z rumianku lub parą wodną z dodatkiem soli. Warto też stosować specjalne okłady uśmierzające ból nosa i głosy. Do przygotowania takiego okładu potrzebujemy bawełnianego lub lnianego woreczka wypełnionego solą. Gotowe sakiewki podgrzewamy na patelni, uważając, by nie były zbyt gorące, a następnie przykładamy do policzków i czoła, pozwalając na udrożnienie zatok.

Podobnie jak w przypadku pozostałych infekcji typowych dla okresu jesienno-zimowego (i nie tylko!) nie wolno ignorować zapalenia zatok. W celu prawidłowego diagnozowania oraz zastosowania skutecznego leczenia najlepiej udać się do lekarza i zasięgnąć rady oraz opinii specjalisty. Pomaganie sobie wyłącznie tradycyjnymi metodami może doprowadzić do rozwoju infekcji i wydłużenia procesu chorobowego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Zapalenie zatok latem

Wersja do druku