Każda kobieta powinna dobrze poznać swój cykl miesiączkowy i każdą z jego faz. Wiedza ta przydaje się zwłaszcza, gdy chcemy zajść w ciążę lub… tego uniknąć. Sprawdź, jak obliczać swoje dni płodne!

Kalendarzyk małżeński – czy jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Na samym początku warto zrozumieć jedną kwestię: kalendarzyk małżeński nie jest najlepszą formą zapobiegania ciąży. Jego prowadzenie wymaga ogromnej skrupulatności, należy nie tylko liczyć dni, ale również obserwować zmiany w organizmie kobiety, m.in. bóle, zachowanie szyjki macicy, wygląd oraz ilość śluzu, temperaturę… a i tak nie każdy cykl musi wyglądać dokładnie tak samo.

Cykl miesiączkowy ze względu na okresy płodności można podzielić na trzy fazy: przedowulacyjnej niepłodności względnej, okołoowulacyjnej płodności oraz poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej. Na każdy z etapów i jego długość ma wpływ nie tylko zapłodnienie komórki, ale także różne inne czynniki, np. choroba, zmiana wagi, stres. Wydłużenie lub skrócenie cyklu może być także spowodowane przez zmianę klimatu czy odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych.

Fazy cyklu miesiączkowego

Pierwszym etapem cyklu jest krwawienie, które trwa od 4 do 6 dni. Polega ono na usuwaniu przez organizm niezapłodnionej komórki jajowej (lub komórek jajowych).

Kolejny etap następuje po zakończeniu krwawienia i wtedy rozpoczynają się tzw. dni niepłodne względnie – etap ten nie musi jednak występować u każdej kobiety, a jego długość może być różna w zależności od chociażby wieku. Dni niepłodne względnie charakteryzuje obniżona temperatura ciała. Na początku tego etapu wydzielina jest skąpa (lub w ogóle jej nie ma), potem jest gęstsza i lepka – wciąż jednak nie ma jej dużo.

Następnym etapem są dni płodne, kiedy wyselekcjonowany zostaje jeden pęcherzyk Graffa, zawierający komórkę jajową. Zaczyna on rosnąć w jajniku, a w tym czasie zwiększa ilość śluzu oraz rozszerza się szyjka macicy. Podczas owulacji komórka jajowa zostaje uwolniona (pęcherzyk Graffa pęka), podnosi się temperatura ciała, mogą także występować bóle. Śluz staje się bardziej rozciągliwy i śliski, jest go także więcej.

W ciągu 3-4 dni po szczycie płodności następują dni niepłodne bezwzględnie – a faza ta utrzymuje się aż do pierwszego dnia krwawienia.

Jak wspomnieliśmy, prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego to nie najlepsza metoda antykoncepcji - jeżeli jednak staramy się o dziecko, warto wiedzieć, kiedy występują u nas dni płodne. Możemy to wyliczyć w tradycyjny sposób, obserwując nasz organizm. Dla ułatwienia możemy też skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów dni płodnych.

Artykuł powstał przy współpracy z ffbaby.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku