Zakup lub remont mieszkania to moment, gdy nabywamy wiele nowych sprzętów. Jak kupić i zamontować drzwi, aby ich użytkowanie było komfortowe?

Montaż drzwi można uznać za typowo męskie zadanie. Bywa jednak, że panowie mają z tym problem. Mowa oczywiście o tych, którzy na co dzień nie zajmują się wykonywaniem takich czynności. Montaż drzwi tylko pozornie jest zadaniem prostym. Od montażu zależy to, czy drzwi nie będą szurały w momencie otwarcia. W praktyce zatem wiele osób powierza tę pracę specjalistom. Jeżeli wiesz, że będziesz chciała samodzielnie zamontować wybrane drzwi, to powinnaś mieć świadomość tego, na co zwrócić uwagę przed ich wyborem.

Drzwi to więcej niż kolor

Na wielu stronach internetowych podejmujących zagadnienie aranżacji wnętrz można znaleźć wytyczne dotyczące tego, czym należy się kierować, przy wyborze drzwi. Większość autorów podkreśla, że najważniejsze jest to, aby wybrane drzwi pasowały kolorystycznie do pomieszczenia, w którym się znajdą. Rzeczywiście, jest to niezwykle ważne, ale nie najważniejsze. Aby drzwi działały sprawnie, konieczne jest wybranie akcesoriów. Ważne są m.in. zawiasy do drzwi. Od ich rodzaju zależy sposób montażu drzwi.

Jakie zawiasy do drzwi znajdują się w ofercie producentów? Zasadniczo można je podzielić na zawiasy kryte i wierzchnie. Te drugie to najpopularniejsze rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w przypadku drzwi przylgowych. Wybierając takie zawiasy do drzwi, powinieneś zwrócić uwagę na ich kolor. Choć oferta producentów jest bardzo szeroka, może się okazać, że nie będą ci odpowiadać zaproponowane akcesoria. Co w takiej sytuacji? Pamiętaj, że możesz zdecydować się również na specjalne nakładki. Dzięki nim możesz też zakupić tańsze zawiasy do drzwi – kolor zmienisz za pomocą wspomnianych nakładek. Na rynku dostępne są także zawiasy kryte, które są nieco droższe i stosuje się je w przypadku drzwi bezprzylgowych.

Pomiary są najważniejsze

Montaż drzwi nie będzie możliwy, bez właściwie pobranych wymiarów. W tej sytuacji najlepiej zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak je wykonać w poprawny sposób. Jest to bardzo ważne, ponieważ w Polsce są przyjęte normy zgodnie, z którymi większość producentów wykonuje drzwi.

Jeżeli pomiary zostały wykonane poprawnie, montaż drzwi nie powinien stanowić problemu. Zacząć należy od dokładnego zapoznania się z instrukcją dołączoną do produktu przez producenta. Istotne są również warunki gwarancji. Producenci muszą zabezpieczać się przed błędami kupujących, którzy samodzielnie montują drzwi.

Montaż drzwi – zawiasy do drzwi i pozostałe akcesoria

Aby prawidłowo zamontować drzwi, konieczne jest zamówienie nie tylko skrzydła, lecz także dodatkowych elementów. Do takich należą wspomniane zawiasy do drzwi, klamka czy ościeżnica. Dopiero posiadanie wszystkich tych akcesoriów pozwoli na prawidłowe zamontowanie drzwi. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności konieczne jest osadzenie ościeżnicy. W zależności od rozwiązań, z który korzysta producent, niezbędne jest połączenie poszczególnych elementów lub od razu można przejść do montażu tego produktu. Po zakończeniu prac najczęściej zostają drobne szczeliny między ścianą a ościeżnicą. Do ich zamaskowania warto użyć silikonu akrylowego.

Kolejnym krokiem jest montaż skrzydeł drzwiowych. To zadanie jest stosunkowo proste, choć trzeba jeszcze pamiętać o wyregulowaniu zawiasów. Teraz można już komfortowo korzystać z drzwi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku