Podczas wyboru mebli do naszego ogrodu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Spośród nich należy wymienić przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane, ich funkcjonalność oraz styl.

Jaki materiał na meble ogrodowe?

Powinna być to dla nas sprawa najważniejsza, gdyż dobór konkretnego tworzywa przełoży się na to, w jaki sposób i w jakich warunkach nasze meble będą mogły być użytkowane. Spośród najpopularniejszych produktów wymienić należy:

  • meble ogrodowe drewniane – ich zaletą jest atrakcyjny wygląd, jednak pamiętajmy o tym, iż nie każdy rodzaj drewna wyróżnia się odpornością na działanie wilgoci. Jakie drewno warto wybrać? W przypadku dębu, sosny i buku będziemy zmuszeni regularnie używać odpowiednich środków konserwacyjnych, które wzmocnią ich strukturę.

Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są meble z drewna egzotycznego (np. teaku). Charakteryzują się sporą ilością substancji oleistych i kwasu krzemowego – dzięki temu są w pełni odporne na wilgoć.

  • meble ogrodowe rattanowe – są lekkie, naturalne (rattan to odmiana palmy) i niezwykle estetyczne, dlatego doskonale sprawdzą się w ogrodach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Ładny wygląd nie idzie jednak w parze z trwałością – meble mogą ulec zniszczeniu przez wpływ słońca, deszczu oraz wiatru, dlatego w sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych, należy jest schować.
  • meble ogrodowe metalowe – zdecydowanie najtrwalsze z wszystkich wymienionych. Ponadto wyróżniają się surowym, minimalistycznym wyglądem. Krzesła mogą okazać się trochę niewygodne, dlatego warto dokupić do nich miękkie poduszki. Podczas zakupu mebli metalowych, zwróćmy uwagę na to, czy zostały zabezpieczone przed wystąpieniem korozji.
  • meble ogrodowe plastikowe – wyróżniają się najniższą ceną. Ich wadą jest natomiast słaba wytrzymałość, zwłaszcza w przypadku plastiku, którego nie powinniśmy trzymać zbyt blisko grilla.
  • meble ogrodowe szklane – stoliki stworzone ze szkła prezentują się bardzo efektownie, dzięki czemu możemy zaimponować naszym znajomym. Pamiętajmy jednak o tym, iż szkło może łatwo ulec zniszczeniu, powinno być także zabezpieczone przez wysokimi temperaturami. Wadą mebli szklanych jest również ich wysoka cena.

Jakie meble ogrodowe wybrać – funkcjonalność

Pamiętajmy o tym, iż piękny wygląd to nie wszystko – nawet najładniejsze meble mogą bowiem okazać się po prostu niewygodne. Przed zakupem przetestujmy je i sprawdźmy dokładnie ich wymiary. Aby spełniły swoje funkcje, powinny prezentować się następująco:

  • stół – wysokość powinna oscylować w granicach 140-150 cm, jeżeli natomiast chcemy posadzić przy nim od pięciu do sześciu osób, zdecydujmy się na stół o długości 80 cm i szerokości 70 cm.
  • krzesło – wygodne siedzenie zagwarantuje nam produkt o wysokości siedziska 45 cm wysokości ogólnej ok. 85 cm i szerokości nie mniejszej niż 40 cm.
  • ławka – wysokość siedziska i wysokość ogólna powinna być taka sama, jak w przypadku krzesła. Chcąc natomiast pomieścić 2 osoby, powinniśmy zakupić ławkę o szerokości około 100 cm.

Funkcjonalność to także mobilność mebli. Jeżeli dysponujemy ogrodem sporych rozmiarów, dobrym wyjściem okaże się zakup mebli składanych, które przenieśmy w bardzo krótkim czasie. W przypadku ciężkich produktów stacjonarnych, powinniśmy pomyśleć o usytuowaniu ich blisko zadaszenia.

Jakie meble ogrodowe – styl

Kwestia ta jest często pomijana, a nie powinna. Podczas zakupu mebli ogrodowych musimy bowiem posiadać plan, dzięki któremu wystrój ogrodu stworzy jedną, spójną całość. Nie może być bowiem tak, iż kupimy nowoczesny, minimalistyczny, szklany stół, do którego dołączymy drewniane krzesła, wyglądające jak zabytki sprzed kilkuset lat. Połączenie to będzie po prostu niespójne. Za każdym razem przemyślmy więc dokładnie nasze wybory.

Przedstawione wyżej informacje powinny pomóc Wam podjąć właściwe decyzje. A jakie Wy meble ogrodowe polecacie? 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku