Dosyć często spotykanym problemem jest nagły ból podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków. Zwyczajowo nazywa się to nadwrażliwością zębów, jednak prawidłową nazwą jest nadwrażliwość szyjek zębowych. Jakie są jednak przyczyny takiego bólu i w jaki sposób można temu przeciwdziałać ?

Najczęstszym powodem pojawienia się nadwrażliwości jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, polegająca na zbyt mocnym myciu zębów szczoteczką o twardym włosiu. Podczas takiego czyszczenia możemy doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz cofnięcia się szkliwa, czego dalszą konsekwencją jest nadwrażliwość. 

Kolejną przyczyną jest zła dieta, pełna substancji, które rozmiękczają szkliwo. Do produktów, które tak działają, można zaliczyć napoje gazowane oraz energetyki, ale również kwaśne owoce i soki. Oczywiście, produkty owocowe są dobre dla naszego organizmu pod innym względem i dlatego nie należy z nich rezygnować, jednak lepiej ograniczyć spożycie coli i oranżady. Pamiętajmy również, żeby nie myć zębów bezpośrednio po wypiciu soku – lepiej odczekać 30-45 minut. 

Nadwrażliwość mogą wywoływać także różnego rodzaju choroby, nie tylko jamy ustnej. Do dolegliwości, których konsekwencją jest osłabienie odporności naszych zębów zaliczają się zarówno schorzenia dziąseł oraz bruksizm (zgrzytanie zębami), ale również bulimia czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Aby zmniejszyć uciążliwy ból, przede wszystkim liczy się właściwa higiena zębów – trzeba zmienić szczoteczkę na miękką, a pastę na taką, która przeznaczona jest do zębów nadwrażliwych. Warto również regularnie odwiedzać swojego dentystę, ponieważ w walce z nadwrażliwością pomaga również usuwanie kamienia, jonoforeza fluorowa oraz lakierowanie zębów. 

Artykuł opracowany we współpracy z Ratyńscy - Dental Clinic Józefów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku