Uczucie swędzenia pojawia się najczęściej w momencie kontaktu skóry z substancjami drażniącymi, takimi jak alergeny i może być znakiem ostrzegawczym dla organizmu albo też objawem choroby, takiej jak atopowe zapalenie skóry. Próby poradzenia sobie z tym nieprzyjemnym doznaniem polegają na stosowaniu środków łagodzących i uśmierzających swędzenie, które w przypadku AZS powinny być dodatkowo dostosowane do wieku pacjenta.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Trzeba wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry zalicza się do najczęstszych chorób alergicznych skóry i szacuje się, że dotknięte jest nią około 20 % populacji na  świecie. Zdecydowanie więcej przypadków zachorowań odnotowuje się wśród małych dzieci, jednak zdarza się również, że pierwsze objawy wystąpią dopiero w wieku dojrzałym. Przebieg AZS jest bardzo różnorodny; po pojawieniu się pierwszych objawów takich jak zaczerwienienie i świąd następować mogą okresy remisji oraz okresy jej ponownego zaostrzenia charakteryzujące się przesuszeniem skóry, podrażnieniem, a nawet ranami. Poza tym nasilenie atopowego zapalenia skóry zależy nie tylko od wieku osoby nim dotkniętej, ale również od właściwości skóry i odporności na swędzenie. Niestety, ten ostatni czynnik jest bardzo ważny, ponieważ częste drapanie miejsc swędzących tylko zaostrza objawy i prowadzić może do poważniejszych stanów, wymagających dłuższego leczenia.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Skóra niemowląt i dzieci do 3 roku życia jest bardziej wrażliwa niż u dorosłych, ponieważ jest inaczej zbudowana. Naskórek nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, w związku z czym skóra nie posiada naturalnej bariery ochronnej w takim stopniu jak u osób dojrzałych. Konsekwencją jest oczywiście bardziej intensywny przebieg atopowego zapalenia skóry u niemowląt, który w większości przypadków objawia się zaczerwienieniem skóry na policzkach, miejscami schodzącym na niższe partie ciała, takie jak plecy czy klatka piersiowa. Szczególnie uciążliwy jest świąd towarzyszący AZS. Zakłóca on spokojny sen i sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe w ciągu dnia. Należy też zwrócić uwagę na sączące się zmiany skórne, które mogą być przyczyną wtórnego zakażenia. Często objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt znikają samoistnie do drugiego roku życia, jednak w późniejszym wieku mogą powrócić w postaci innych form chorób alergicznych.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Od trzeciego roku życia skóra dzieci zaczyna pomału przypominać skórę dorosłych. Nadal jednak jej pH różni się znacząco, a naturalna bariera ochronna w postaci płaszcza lipidowego jest dopiero w trakcie formowania się. Leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci nie ułatwia fakt, że najczęściej występuje ono w miejscach łatwo pocących się takich jak zgięciach kolan i łokci, a także wystawionych na zabrudzenia tak jak wokół nadgarstków i kostek. Towarzyszący tej chorobie świąd jest trudny do zniesienia. Nie można jednak dziecku pozwolić na drapanie miejsc dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, ponieważ może dojść do wtórnego zakażenia sączących się ran. To właśnie stanowi główny problem u dzieci powyżej trzeciego roku życia, które niekontrolowane drapią miejsca zapalenia, doprowadzając do  powstawania grudek z lichenizacją.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Z kolei objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych mają często postać egzem na skórze. Jako choroba przewlekła AZS może się okresowo ujawniać i zanikać. W okresie zaostrzenia wygląd skóry daleki jest od ideału; a zaczerwienienia i przesuszenie mogą przybrać formę przeczosów, strupów i nacieków zapalnych, jeśli będzie się je drapało i pocierało. Zlichenizowane blaszki na skórze to kolejna konsekwencja atopowego zapalenia skóry u dorosłych. Występowaniu plam na nogach, rękach, plecach i ramionach towarzyszy bardzo uciążliwy, szczególnie w nocy, świąd skóry. Stąd właśnie bezsenność, rozdrażnienie i zmęczenie u osób dorosłych z AZS.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak widać najgorszym problemem przy atopowym zapaleniu skóry, niezależnie od wieku  jest opanowanie swędzenia oraz  przemożnej chęć podrapania się. Każde dotknięcie chorobowo zmienionego miejsca podnosi ryzyko powstania nadkażenia bakteryjnych, przez które choroba mogłaby mieć bardziej skomplikowany przebieg i trudniej byłoby ją wyleczyć. Dlatego od pierwszych objawów AZS najlepiej zadziałać środkami łagodzącymi świąd oraz przeciwdziałać rozwojowi zakażeń. Pełną gamę produktów dostosowanych do wieku i przebiegu choroby znaleźć można tutaj: https://www.demsa.pl/atopowe-zapalenie-skory.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku