Najczęstszym, a zarazem najbardziej znanym czynnościowym zaburzeniem układu pokarmowego jest zespół jelita drażliwego. Jednak jest to znacznie liczniejsza grupa różnego typu zaburzeń.

Czym są czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego?

Czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego jest przewlekłą, nawracającą dolegliwością przewodu pokarmowego. Odróżnia się od organicznych chorób tym, że nie da się go wyjaśnić jakimikolwiek strukturalnymi czy biochemicznymi nieprawidłowościami. Do tej grupy chorób należą zespoły wymiotów cyklicznych, dyspepsja czynnościowa, zespół jelit drażliwego, zaparcia czynnościowe czy różne rodzaje czynnościowych bólów brzucha. Tak więc nie każde bóle brzucha których nie potrafi wyjaśnić lekarz może być określone mianem zespołu jelita drażliwego.

Jak walczyć z tymi schorzeniami?

Skoro nie można znaleźć żadnej namacalnej przyczyny, najczęściej czynnościowe zaburzenia wiązane są ze stanem psychicznym pacjenta. Nadmierny stres, depresja, odreagowywanie niekorzystnej sytuacji w domu, szkole czy pracy, postrzegane są za najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości. Jednakże wpływ diety oraz jej suplementów czy preparatów przeznaczonych na ból brzucha wzdęcia specjalnie przeznaczonych do stosowania w tej grupie zaburzeń u niektórych pacjentów ma udowodnione działanie. Oznacza to, że może się okazać, że któreś z wyżej wymienionych zaburzeń ma wykrywalną przyczynę, a tym samym nie będzie się już kwalifikowało jako zaburzenie czynnościowe.

Zagrożenia wynikające z braku pewnej diagnostyki tych zaburzeń.

W temacie zaburzeń czynnościowych warto przestrzec przez praktykami prowadzonymi przez niektóre prywatne kliniki. Oferują one cały wachlarz bardzo drogich badań, które są w stanie wskazać na przyczynę dolegliwości. Jednakże po przeleczeniu pacjenta okazuje się, że nic to nie pomogło. Sztandarowym przykładem są oferowane badania na przeciwciała we krwi przeciwko lamblii. Przeciwciała te mogą się utrzymywać przez długie lata w surowicy krwi, już długi czas po wyleczeniu, najczęściej samowyleczeniu. Jedynym sposobem na określenie czy toczy się aktywne zakażenie lamblią jest badanie próbek kału. Tylko dzięki temu badaniu można wprowadzić intensywne leczenie przeciwpasożytnicze. Zatem zanim damy się przekonać lekarzowi w prywatnej klinice do wydania majątku na diagnozowanie naszej choroby, warto zasięgnąć drugiej opinii. Należy jedna pamiętać, że wykluczenie wszystkich organicznych przyczyn jest konieczne, nie tylko po to, by podjąć leczenie czynnościowego zaburzenia, ale również po to, by nie ominąć przyczyny która może poważnie zagrażać życiu pacjenta.

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego są coraz częściej diagnozowane u pacjentów. Czy wynika to ze zbyt stresującego i szybkiego życia, czy z jakichś nieznanych nam czynników, nie wiadomo. Jedynym rozwiązaniem jak na razie jest zmiana stylu życia, zarówno w aspekcie psychicznym jak i w diecie oraz suplementach które przyjmujemy.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku