Kaszel jest dolegliwością, która często towarzyszy przeziębieniu. Zanim udamy się do lekarza możemy wspomóc organizm w walce z przeziębieniem domowymi sposobami. Co wspomaga walkę z uporczywym mokrym kaszlem?

Kaszel suchy, a mokry

Kaszel jest naturalnym odruchem pełniącym funkcje obronną dróg oddechowych. Odkrztuszając wyrzucamy na zewnątrz bakterie, które zaatakowały nasz organizm. Kaszel mokry jest zazwyczaj następstwem kaszlu suchego. Przy kaszlu suchym odczuwamy duszność, drapanie w gardle, a czasem także i ból w klatce piersiowej. Kaszlowi mokremu natomiast towarzyszy wyraźne odkrztuszanie zalegającej flegmy.

Domowe metody na kaszel mokry

Aby wspomóc organizm i załagodzić kaszel należy przede wszystkim nawilżać pomieszczenie, w którym się przebywa. Poza tym wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów i herbatek ziołowych. Pomocna w leczeniu uporczywego kaszlu jest mikstura przygotowana z 50 ml miodu rozpuszczonego w letniej wodzie. Napój taki należy odstawić najlepiej na noc, żeby miód całkowicie się rozpuścił. Innym sprawdzonym sposobem będzie przygotowanie syropu z cebuli. Do przygotowania syropu potrzebujemy posiekane trzy cebule, które zasypujemy cukrem i odstawiamy w ciepłe oraz ciemne miejsce. Gdy cebula puści sok syrop jest gotowy do picia. Dobre działanie ma także oliwa z oliwek. Należy wycisnąć sok z 3 cytryn i wymieszać go z 200 ml oliwy. Taki napój należy zażywać 3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Na podrażniony przełyk pomocny będzie napar z siemienia lnianego. Około 1 łyżki siemienia należy zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu około 10 minut, aż puści dobroczynny klej. Jeżeli domowe sposoby okażą się nie wystarczające można wspomóc się preparatami typu Ambrosol Teva zawierającymi ambroksol, dostępnymi w aptece bez recepty. Składnik ten działa wykrztuśnie i mukolitycznie, gdyż rozrzedza i przyspiesza transport wydzieliny, a także zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/ambrosol-teva/.

Nie tylko przeziębienie

Jeżeli kaszel wywołany sezonową infekcją utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni, towarzyszy mu gorączka, a flegma przybiera barwę żółto-zieloną, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż nawet niegroźna infekcja, która kaszel wywołała mogła przerodzić się w poważniejsze zakażenie bakteryjne, konieczne do leczenia antybiotykami. Infekcja przypominająca grypę może przerodzić się w zapalenie płuc, które w przypadku dzieci i osób starszych jest bardzo groźne. Uporczywy mokry kaszel może być także objawem gruźlicy, która zaczyna być coraz bardziej powszechna. W zaawansowanej fazie choroby, w odksztuszanej wydzielinie mogą znajdować się drobinki krwi, a osoba zarażona może odczuwać przewlekłe osłabienie i permanentnie gorsze samopoczucie.

Kaszlu nie należy bagatelizować, gdyż może być objawem poważnej choroby, takiej jak zapalenie płuc, czy gruźlica. Jeżeli czujemy się wyraźnie gorzej, pomimo stosowania domowych metod walki z przeziębieniem i syropów wykrztuśnych dostępnych w aptece, to nie wolno tego lekceważyć. Lekarz internista prawdopodobnie zaleci prześwietlenie płuc i skieruje do lekarza pulmonologa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma oliwa z oliwek
Ile kalorii ma oliwa z oliwek
Ile kalorii ma miód
Szkolenie psa

Wersja do druku