Uczulenie staje się coraz częściej spotykanym schorzeniem, z którym muszą zmierzyć się rodzice. Nieustannie kichające dziecko nie może funkcjonować normalnie do momentu wyzdrowienia. Skąd bierze się taka, a nie inna reakcja organizmu i czy istnieje skuteczne lekarstwo, by temu przeciwdziałać?

Dostrzec w porę charakterystyczne objawy alergii

Jeszcze nigdy dotąd wskaźnik osób, które dotykają choroby alergiczne, nie był tak wysoki. Szacuje się, że może to być nawet do 40% społeczeństwa. Być może kiedyś nie wiązano ze sobą poszczególnych objawów i klasyfikacja nie była do końca poprawna. Objawy alergii mogą być widoczne już od najmłodszych lat. Naturalnie różnią się w zależności od tego, na co dziecko jest uczulone. Najczęściej spotykanym objawem jest katar sienny połączony z kichaniem, wyciekiem z nosa. Ponadto uczulonemu dziecku mogą łzawić oczy w słoneczny dzień. Gdy występuje uczulenie na dany rodzaj pokarmu, często towarzyszą temu zmiany na skórze. Starsze dziecko z pewnością samo poinformuje nas, że dzieje się coś niepokojącego. W przypadku maluchów trzeba być bacznym obserwatorem i dobrze kojarzyć fakty. Powtarzająca się reakcja na dany alergen powinna wzbudzić czujność rodziców. Dobrze byłoby w takiej sytuacji wyeliminować ją na jakiś czas i sprawdzić, czy zauważalna jest poprawa. Walka z samymi objawami alergii nie jest łatwa, co nie znaczny jednak, że niemożliwa. Trzeba pamiętać, że obecnie w sprzedaży dostępne są lekarstwa na to schorzenie przeznaczone także dla najmłodszych.

Dzięki kalendarzowi pylenia dowiesz się, co w trawie piszczy

Nieprzypadkowo dla wielu alergików najbardziej przyjazną porą roku jest zima. Ma to oczywiście związek z pyleniem roślin. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się trudny okres, który wiąże się z nasilonymi objawami alergii. Sytuacja ta jest powtarzalna, więc na jej podstawie opracowano kalendarz pylenia. Z tej rozpiski można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Po pierwsze występuje zależność między położeniem geograficznym. W jednej części Polski w danym miesiącu pylenie danej rośliny jest zintensyfikowane, w drugim natomiast niemal nieodczuwalne. Dlatego organizując wczasy z dzieckiem cierpiącym na alergię z pewnością warto zwrócić uwagę na kalendarz pylenia. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów. Niezależnie od tego warto mieć przy sobie lekarstwo, które można zakupić bez recepty. Takie medykamenty są obecnie dostępne w każdej aptece. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i przyjmowanie takich lekarstw nie wiąże się z występowaniem efektów ubocznych takich jak np. senność, czy upośledzenie koncentracji.

Czy da się ustrzec przed alergią na roztocza?

Powtarzalna i charakterystyczna reakcja na kurz przez dzieci motywuje rodziców do działania. Dokładne porządki w takim przypadku nie są fanaberią, tylko pożądaną reakcją. W języku potocznym mówi się o uczuleniu na kurz, lecz w praktyce jest to alergia na roztocza. Te cudzożywne organizmy niewidoczne gołym okiem potrafią narobić wiele złego. Profilaktyka w zakresie przeciwdziałania im obejmuje wiele działań. Zaleca się, by z domu usunąć wszystko, w czym roztocza lubią się gromadzić. Chodzi w tym przypadku o meble tapicerowane, koce, kotary, grube narzuty i wiele innych elementów. Wysoce pożądane jest utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza wewnątrz oraz częste wietrzenie pomieszczeń. Tym sposobem alergia na roztocza stanie się znacznie mniej dokuczliwa. Dzieci same nie są w stanie o wszystko to zadbać, dlatego obowiązkiem rodzica jest stworzenie im takich warunków do życia, by objawy się nie nasilały, tylko były coraz słabsze. Trzymanie się reguł i zaleceń od alergologa daje duże szanse na poprawę komfortu życia nie tylko uczulonych dzieci, ale i wszystkich domowników.

Z objawami alergii z roku na rok styka się coraz więcej rodziców. Ich dzieci dotykają powtarzalne reakcje, które można skojarzyć z kalendarzem pylenia. W niektórych przypadkach jest to natomiast alergia na roztocza. Na stronie: https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html można przeczytać o tym, jak radzić sobie w takich sytuacjach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku