Grypa to choroba, która słusznie wzbudza niepokój - co roku wiele osób boryka się z wirusami grypy i infekcjami grypopodobnymi. Okazuje się jednak, że mimo świadomości i wiedzy na temat jej przebiegu oraz konsekwencji zaniedbań, zdarza się nam zlekceważyć i „przechodzić” infekcję. Tymczasem kluczowe znaczenie w procesie leczenia grypy ma właśnie odpoczynek, czas na regenerację. Syrop, tabletki, krople czy inny lek na grypę są tylko wsparciem dla organizmu, który powinien poradzić sobie z grypową infekcją.

Objawy grypy – nie lekceważymy, leczymy!

Kampanie i propagowanie informacji na temat grypy, sprawiły, iż większość z nas potrafi już zidentyfikować objawy grypy i odróżnić je od tzw. „zwykłego” przeziębienia. Przede wszystkim wiemy, że w przypadku grypy symptomy atakują nagle, szybko i dotkliwie. Można powiedzieć, że grypa w początkowej fazie zwali nas z nóg. Wysoka gorączka, kaszel, intensywny ból gardła, głowy, mięśni i stawów, nudności, rozbicie, zmęczenie – to lista, która wystarczyłaby do pokonania kilku zdrowych mężczyzn. Tymczasem w infekcjach grypowych taki zestaw przytrafia się wielu pacjentom. W tej fazie przydaje się tzw. lek na grypę, ponieważ jest to środek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy, przeciwzapalny (np. preparaty GRIPEX). Przede wszystkim objawy grypy to sygnał, że trzeba jednak zwolnić, zrezygnować z wszelkiej aktywności – zawodowej, towarzyskiej, szkoły itp. i zapewnić optymalne warunki dla leczenia grypy dzięki siłom obronnym organizmu.

Wybieramy odpowiedni lek na grypę

Trzeba pamiętać, że grypa oraz infekcje grypopodobne to bardzo szerokie spektrum objawów, które niestety mogą występować grupowo. A zatem pacjenci będą uskarżać się na zmęczenie, bóle stawowe, ból gardła, męczący kaszel i katar. Oczywiście wszyscy wiemy, że kaszel i katar trzeba przechorować, a z niedrożnością nosa borykamy się siedem dni albo tydzień. Warto jednak zastosować środki, które przynoszą ulgę oraz sprawdzone domowe sposoby leczenia grypy. Wśród leków mamy te o działaniu uogólnionym na objawy tego schorzenia. Są również takie, których działanie koncentruje się na poszczególnych problemach. Wielu pacjentów sięga wówczas po odpowiedni preparat GRIPEX. Nic dziwnego - w przypadku grypy leczenie powinno obejmować kompleksowo różne objawy. Możemy zatem sięgnąć po leki zawierające paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan (Gripex, Gripex Max). Przed snem najlepiej zażyć Gripex Noc, który zawiera dodatkowo pseudoefedrynę (zwalcza katar i udrożnia nos) oraz chlorofeniraminę ułatwiającą zaśnięcie. A przecież sen to zdrowie, zwłaszcza w okresie walki z infekcją grypy. Oddychanie przy katarze i kaszlu może ułatwić także fenylefryna, która  usuwa obrzęk udrożnia nos, hamuje katar i przywraca swobodę oddechu (w Gripexie HotActive).

Domowe sposoby leczenia grypy

Jeśli chodzi o wirusy grypy, leczenie to także tzw. domowe sposoby, z których na pewno warto skorzystać. Szczególnie, że są to metody sprawdzone, bezpieczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Większość z nich omówiono tutaj - https://www.gripex.pl/domowe-sposoby-na-grype.html. Przeczytamy tu o sprawach pozornie oczywistych, o których zdarza nam się jednak czasem zapomnieć. Na przykład o warunkach, jakie należy zapewnić w pokoju chorego. A zatem pomieszczenie powinno być wietrzone, odpowiednio nawilżone, a temperatura powinna oscylować w okolicach 20°C. W procesie leczenia grypy istotna jest też higiena oraz dieta. Warto włączyć tu zioła, zarówno w kąpieli, jak w postaci zdrowych, regenerujących herbatek. Do wanny z dobrze ciepłą wodą możemy dodać np. olejki – eukaliptusowy, sosnowy, świerkowy czy lawendowy. Sprawdzają się także kąpiele ziołowe (mięta, geranium anyżek). Zioła pomagają również w postaci naparów. W przypadku grypy leczenie będzie skuteczniejsze (i przyjemniejsze) z kubeczkiem gorącej herbatki lipowej, z malin czy też z imbirem. Kolejnym znanym i sprawdzonym domowym lekiem na grypę, a szczególnie na kaszel, jest syrop z cebuli. Dieta chorego również może wspierać kurację, ale dopiero wtedy, kiedy pacjent ma już ochotę na jakikolwiek posiłek. Warto wówczas podawać produkty bogate w witaminę C, np. świeże owoce, warzywa i soki (z żurawiny, malin, dzikiej róży). Działanie pseudoefedryny zawartej w leku na grypę wspierają np. przepłukiwanie nosa wodą morską, inhalacje ziołowe oraz dobra, sprawdzona maść majerankowa.

Pamiętajmy o tym, że grypy nie można zlekceważyć. Nie tylko z uwagi na ciężki i wyczerpujący przebieg infekcji. Powikłania po grypie należą do naprawdę groźnych i poważnych. Począwszy od zapalenia oskrzeli, płuc czy ucha po problemy kardiologiczne. Dlatego tak istotny jest odpoczynek, położenie się do łóżka i czas, jakiego potrzebujemy na wyleczenie i regenerację. Leki na grypę i domowe sposoby to dodatkowe wsparcie dla sił obronnych naszego organizmu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Cebula smażona kalorie

Wersja do druku