Chirurgia plastyczna była postrzegana do niedawna wyłącznie w kategoriach narzędzia, służącego poprawie wyglądu osób, które nie chcą zaakceptować upływu czasu.

Chirurgia plastyczna była postrzegana do niedawna wyłącznie w kategoriach narzędzia, służącego poprawie wyglądu osób, które nie chcą zaakceptować upływu czasu. Jednak obecnie z roku na rok podejście do tej dziedziny medycyny zmienia się na lepsze. Także w Polsce ludzie chętniej przypatrują się zabiegom i sprawdzają możliwości, jakie daje im chirurgia estetyczna. Ich lista rośnie wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem społecznym. A sama chirurgia plastyczna jest coraz pozytywniej oceniana. Zapewne ogromny wpływ ma na to fakt, że w coraz większym stopniu pomaga ona osobom z wadami wrodzonymi, poszkodowanym w wypadkach czy zmagającym się z chorobami, które zniekształcają wygląd.

 

Bo wygląd ma znaczenie

 

Można temu zaprzeczać, ale wygląd ma znaczenie. Wpływa na relacje ze światem oraz traktowanie własnej osoby. Dlatego chirurgia  ma tak znaczące zadanie w kształtowaniu ludzkiego życia. Owszem, często zabiegi wykonywane w jej ramach sprowadzają się do usuwania niewielkich, bardzo subiektywnych mankamentów wyglądu. Kobiety poprawiają sobie piersi, a mężczyzny przeszczepiają włosy. Powszechne są również korekty nosów, powiek czy odsysanie tłuszczu. Jednak chirurg plastyczny ma do zaoferowania znacznie więcej. Może towarzyszyć ratowaniu życia chorych lub osób, które ucierpiały w wypadkach. Nie należy zatem umniejszać jej roli do botoksu czy desperackich prób zatrzymania czasu. Nawet jeżeli służy ona jedynie poprawie wyglądu, to i tak nie ma w tym nic złego. Jak wspomniano, ma on bowiem zasadnicze znaczenie dla ludzkiego życia. O tym, jak jest ważny, słyszy się nie tylko w salonach kosmetycznych, ale również na sesjach terapeutycznych, a nawet w słowach najwyższych zwierzchników kościelnych. W czasach gdy sztuczne zapłodnienie czy antykoncepcja nadal wzbudzają skrajne emocje, chirurgia plastyczna jest oceniana pozytywnie. Czasami podchodzi się do niej z przymrużeniem oka, zwłaszcza gdy prym wiodą stereotypy. Zdecydowanie częściej w debacie publicznej daje się jednak słyszeć pozytywne komentarze na temat tego, czym na co dzień zajmują się chirurdzy plastyczni. Takie podejście wynika w znacznym stopniu ze zrozumienia, że wygląd człowieka przekłada się na całe jego życie.

 

Jak wyglądało to dawniej dawniej, a jak dzisiaj

 

Pozytywne postrzeganie tej dziedziny medycyny nie jest efektem jakieś zintensyfikowanej kampanii promocyjnej na zlecenie klinik zajmujących się operacjami plastycznymi. Nie wynika też wyłącznie z faktu, że próba zatrzymania młodości to jeden z najbardziej wyrazistych symboli dwudziestym pierwszym wieku. Na taką dobrą społeczną ocenę medycyna estetyczna pracowała od setek, a nawet tysięcy lat. Już w starożytności przeprowadzane były pierwsze operacje, mające na celu poprawę ludzkiego wyglądu. Wówczas decydowano się na takie zabiegi tylko w skrajnych przypadkach uszkodzeń ciała. Niemniej jednak już starożytni rozumieli znaczenie wyglądu człowieka. Później nastąpiły stulecia odrzucania tego, co doczesne oraz ludzkie, nie dbano wówczas o wygląd ani nie starano się go poprawiać. Po okresie średniowiecza ludzie zwrócili się bardziej w tym kierunku, ale na skutek nadal ogromnego wpływu kościoła chirurgia estetyczna nie miała większych szans. Zmiany nastąpiły niecałe dwieście lat temu i miały związek z momentem przełomowym dla całej medycyny, nie tylko chirurgii plastycznej. A było nim wynalezienie znieczulenia. Od tamtej pory świat medycyny, a przede wszystkim chirurgii nigdy nie był już taki sam. Skorzystała na tym również chirurgia plastyczna. Obecnie należy ona do prężniej rozwijających się dziedzin medycyny. To naturalna konsekwencja poważnych inwestycji finansowych. O ile wiele badań i prób klinicznych pozostaje niedofinansowanych, chirurgia plastyczna nie narzeka na brak pieniędzy. A tam, gdzie nie brakuje środków, tam również na ogół mają miejsce najbardziej widoczne postępy. W obliczu wielu nowotworów człowiek pozostaje nadal bezradny, ale ulepszyć można już wygląd praktycznie każdej części ciała. Nie jest to zarzut, ale na pewno dobry dowód znaczenia, jakie ludzkość przykłada do cech zewnętrznego oblicza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku