Kolka wątrobowa, znana również jako kolka brzucha i kolka żółciowa to bardzo bolesna i nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej borykają się z nią kobiety po 40 roku życia, co oczywiście nie oznacza, że mężczyźni nie mogą spotkać się z tym problemem. Przypadłość objawia się nagłymi, jednocześnie bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, które mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Ból najczęściej występuje po prawej stronie pod żebrami i promieniuje do prawej łopatki lub ramienia. Nierzadko dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, jak nudności, wymioty, wzdęcia i zgaga. Kolka wątrobowa to następstwo zaburzonej pracy woreczka żółciowego, który pełni ważną rolę w procesie trawienia. Napad kolki świadczy o przeciążeniu pęcherzyka żółciowego i jest ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Bagatelizowanie kolki może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań. W leczeniu objawowym kolki brzusznej stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Przyczyny kolki brzusznej

Kolka brzuszna lub inaczej - kolka wątrobowa - bardzo często spowodowana jest spożyciem tłustego lub zbyt obfitego posiłku. Niekiedy pojawia się po spożyciu alkoholu. Rzadko czynnikiem wyzwalającym kolkę brzucha są silne stany emocjonalne, aczkolwiek jest to możliwe. U niektórych osób ostry atak kolki może pojawić się na skutek silnego zdenerwowania lub nagłej irytacji.

Spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających tłuszcze pochodzenia zwierzęcego wiąże się z podwyższonym poziomem cholesterolu. To z kolei przyczynia się do powstawania złogów, które odkładają się w woreczku żółciowym i zaburzają jego pracę. W momencie, kiedy woreczek nie może swobodnie pracować, musi kurczyć się jeszcze bardziej niż zazwyczaj tak, aby wypchnąć niezbędną do trawienia żółć. I to właśnie te skurcze sprawiają silny ból, który jest efektem kolki. Inną przyczyną kolki wątrobowej może być niedokrwienie związane ze skurczem mięśni lub nadwrażliwość układu żółciowego i dwunastnicy na normalne bodźce.

Kolka wątrobowa - leczenie

Kolka wątrobowa nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem toczącej się choroby, który może być złagodzony poprzez leczenie doraźne. Tego typu leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych. Leczenie chirurgiczne stosuje się w ciężkich i przewlekłych przypadkach, kiedy to usuwa się pęcherzyk żółciowy i odtwarza przewód. Dobrym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ulgę w bólu przyniosą też leki rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, jak np. drotaweryna. Równie pomocne są czopki o działaniu rozkurczowym lub przeciwbólowym. W leczeniu przewlekłym zalecane jest stosowanie środków żółciopędnych, a także podawanie dużej ilości płynów, aby żółć nie uległa zagęszczeniu.

Domowe sposoby na kolkę brzucha

Kolkę brzucha możemy pokonać uciekając się do zastosowania domowych sposobów. Ułożenie ciała w pozycji z podkurczonymi nogami lub na brzuchu ułatwi eliminację gazów i tym samym zminimalizuje dyskomfort. Ulgę w bólu przyniosą ciepłe kompresy położone na brzuch i podbrzusze. Takie kompresy można wykonać przy użyciu poduszki elektrycznej, termoforu lub butelki wypełnionej ciepłą wodą. Rozkurczowo zadziała również ciepła kąpiel, bo jak wiadomo ciepło skutecznie minimalizuje bolesne napięcie mięśni. Pomocny będzie także masaż brzucha lub pleców. Należy jednak pamiętać, że brzuch zawsze masujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przy kolce wątrobowej wskazany jest odpoczynek. Warto więc przebrać się w luźniejszą odzież i choć na chwilę położyć na kanapie. Bardzo ważne jest, aby dzień lub dwa po ataku kolki zrezygnować z pokarmów stałych i zastosować dietę. Z menu należy wykluczyć nie tylko dania tłuste, smażone i ciężkostrawne, ale także słodycze i produkty zawierające olej, śmietanę czy smalec.

Dieta w kolce wątrobowej

Występowanie kolki wątrobowej można w znaczny sposób ograniczyć przestrzegając zaleceń dietetycznych. Jeśli kolka brzuszna jest problemem nawracającym, warto utrzymywać dietę niskotłuszczową. Chodzi o to, aby całkowita ilość tłuszczów w diecie nie przekraczała 50g na dobę. Zamiast tłustego mięsa, tłustych wędlin, serów i nabiału, należy sięgać po produkty odchudzone, lekkostrawne. Wskazane jest spożywanie chudego mięsa, a zwłaszcza indyka i cielęciny. Aby usprawnić działanie wątroby zamiast zwykłej herbaty, należy pić herbatki ziołowe lub ziołowe napary. Szczególnie polecane są zioła usprawniające trawienie, mięta i kolendra. Zbawiennie na układ trawienny zadziałają herbatki z rumianku lub kopru włoskiego. Z codziennej diety należy wyeliminować potrawy o działaniu rozdymającym, czyli produkty mączne, rośliny strączkowe oraz słodycze. Bardzo ważne jest, aby jeść mniej, a częściej. Dodatkowo warto zadbać o regularne spożywanie posiłków, tj. w równych odstępach czasowych. Każdy posiłek należy zjadać w spokoju, bez zbędnego pośpiechu. Dodatkowo przy silnej kolce brzusznej warto wspomóc się odpowiednimi lekami, np.: https://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma indyk
Ile kalorii ma zsiadłe mleko od krowy
Udziec z indyka pieczony kcal
Ile kalorii ma serek piatnica
Ile kalorii ma smalec

Wersja do druku