Wygoda, komfort,  swoboda tego głównie oczekuje mama, która karmi swojego maluszka. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego niezbędne są wkładki laktacyjne. Jedną z trudnych sytuacji młodej mamy jest nawał pokarmu, występujący w 2-6 dobie po porodzie.

Trudny okres nawału pokarmu i zapalenia piersi

W początkowym okresie karmienia piersią, ilość pokarmu matki nie jest jeszcze dostosowana do potrzeb dziecka. Dzieje się tak pod wpływem wysokiego poziomu prolaktyny i innych hormonów wyzwalających laktację.

Ponadto w pierwszych dniach życia dziecko potrzebuje niewiele mleka, dopiero z czasem ilość ta się zwiększa. To powoduje nawał pokarmu i jego niekontrolowany wypływ. Sytuacja taka po pewnym czasie normuje się, jednak w okresie przejściowym może pojawić się zapalenie piersi. Objawia się to bólem, nadwrażliwością na dotyk, kłopotami z karmieniem. A w niektórych przypadkach nawet podwyższoną temperaturą u młodej mamy.

Jak walczyć z nawałem pokarmu

Nawal pokarmu od zawsze doskwiera wielu młodym matkom. Nasze prababki, babki, mamy, a obecnie nawet nasze rówieśniczki walczyły z nim za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich, choć może to się wydawać nieco archaiczne, jest obkładanie piersi liśćmi kapusty. To nie żart. Okazuje się bowiem, że wyciągające właściwości kapusty mogą przynieść ulgę i zmniejszyć problem.

Położne w szkołach rodzenia radzą oprócz tego, aby przed odciągnięciem pokarmu wziąć ciepły prysznic. Wówczas łatwiej będzie usunąć nadmiar mleka. Po tej czynności warto zastosować zimne okłady np. ze specjalnych krążków żelowych.

Wkładka laktacyjna – kiedy jest potrzebna?

Wkładki laktacyjne są niezbędne podczas nawału pokarmu, ale nie tylko wtedy. Także w późniejszym okresie karmienia piersią, w celu zabezpieczenia się przed niekontrolowanym wypływem pokarmu, niezbędne są akcesoria higieniczne.

Wkładka laktacyjna – na co zwrócić uwagę?

Na rynku pojawiło się bardzo dużo rodzajów wkładek laktacyjnych, czym się różnią? Jakie zalety ma dobra wkładka laktacyjna? Po pierwsze liczy się jej chłonność, ale musi ona iść w parze z estetyką wkładki. Zbyt duża, nieforemna, nietrzymająca się bielizny wkładka laktacyjna może przynieść więcej kłopotu niż pożytku. Odpowiedzią na potrzeby matek karmiących są wkładki Canpol babies, na przykład model Standard i EasyStart AloeVera.

Nowe i ulepszone wkładki Standard (Breast Pads), w odróżnieniu od dotychczasowych wkładek standard, zyskały wkład żelujący, a to gwarantuje dłuższe poczucie suchości. Inną zaletą jest ich miękkość i delikatność – nie podrażniają skóry mamy. Plusem jest ponadto to, że przepuszczają powietrze. Są oddychające, choć składają się z kilku warstw. W takich wkładkach umieszczono warstwę: zabezpieczająca przed przeciekaniem, izolująca wilgoć i oddychającą zewnętrzną. Ich wartością jest też, że są pakowane oddzielnie.;


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku