Nawet najzdrowsze i najbardziej lśniące włosy latem stają się bardziej matowe i łamliwe. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać niszczeniu się włosów?

Słońce, które tak pięknie dodaje nam dobrego humoru, a skórze przyjemnego koloru, dla włosów nie jest tak łaskawe. Pod jego wpływem włosy matowieją, stają się trudniejsze do układania i sztywniejsze. Ale nie tylko promienie słoneczne niszczą włosy.

Dlaczego włosy niszczą się latem?

To, co dzieje się z Twoimi włosami na słońcu, przypomina trochę proces farbowania. Każdy włos składa się z łusek, które w normalnym stanie są zamknięte, ale składniki zawarte w farbach otwierają je, aby wprowadzić kolor w głąb włosa. To samo z twoimi włosami robią promienie UV – słońce rozszczelnia ochronną powłokę i dostaje się do wewnątrz, niszcząc budujące kosmyki białka. A to proces, którego nie da się cofnąć – włosy stają się matowe, łamliwe i bardziej podatne na dalsze uszkodzenia. W podobny sposób słońce wpływa na melaninę, która jest naturalną barierą ochronną skóry i włosów. Nadaje ona kolor i o ile skóra w słońcu reaguje zwiększeniem stężenia melaniny (stąd opalenizna), włosy nie posiadają takiego mechanizmu. Dlatego nasze włosy latem robią się jaśniejsze – promienie UV utleniają obecną w nich melaninę, zmieniając jej kolor z brązowego na beżowy. Dlatego też jasne włosy wymagają większej ochrony – mają naturalnie mniej melaniny. Jeśli kąpiesz się w morzu lub na basenie, woda potęguje jeszcze ten efekt, działając jak szkło powiększające, zaś sól i chlor dodatkowo usztywniają twoje kosmyki.

 

Jak chronić włosy przed słońcem?

Oczywistym rozwiązaniem jest noszenie kapelusza, którym przysłonimy włosy, a przy okazji też kark i twarz, równie wrażliwe na promienie słońca. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie wygodne, a ukrycie w całości długich włosów może okazać się dość trudne. Na szczęście powstało wiele kosmetyków do włosów z filtrami UV. Większość z nich zawiera też duże dawki składników odżywczych i nawilżających, takich jak olej jojoba, olejek makadamia, witamina A czy kolagen morski. W sklepach znajdziemy nie tylko szampony, odżywki i maski, ale też pianki, lakiery czy żele, więc nawet osoby, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez starannego ułożenia włosów, znajdą coś dla siebie. Jak z większością kosmetyków, dobrze jest gdy szampon, odżywka, lakier lub żel i maska nawilżająca (którą latem powinno się stosować 2-3 razy w tygodniu!) są z jednej serii – wspomagają wtedy wzajemnie swoje działanie, a przy okazji minimalizujemy w ten sposób mieszanie się składników, które niekoniecznie mogą dobrze wpływać na nasze włosy w połączeniu ze sobą. Dobrze więc, nim zaczną się największe upały, zaopatrzyć się w dobry zestaw. Jeśli jednak oszczędności wydałaś na zaplanowany od dawna wyjazd, nie musisz rezygnować z dbania o włosy – zawsze możesz skorzystać z krótkoterminowej pożyczki – to szybka kasa na konto i zero stresu, bo po prostu oddasz ją z kolejnej wypłaty, gdy wrócisz z wakacji wypoczęta i z pięknymi włosami.

Na co dzień, poza kosmetykami, warto też pamiętać o regularnym myciu włosów, szczególnie po powrocie z plaży czy basenu! Aby włosy były zdrowe i piękne, powinno się je myć ciepłą wodą, która dobrze zmywa resztki kosmetyków, soli morskiej, chloru z basenu i naturalnego łoju, ale spłukiwać chłodną, która pomaga łuskom włosów się zamykać. Przed wakacjami nie warto też farbować włosów. Nadanie im ciemniejszego koloru nie ochroni ich przed słońcem (farby chemiczne nie dodają melaniny!), a słońce i tak szybko rozprawi się z koloryzacją, sprawiając, że twoje włosy będą wyblakłe, matowe i sztywne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej słonecznikowy

Wersja do druku