Mieszkanie możemy kupić w różnej cenie i lokalizacji. Tyko jakie wybrać – z rynku wtórnego czy pierwotnego? Nowe mieszkania są bardziej współczesne, ale nigdy nie wiemy czy deweloper nie zbankrutuje przed zakończeniem inwestycji. Mieszkania używane to szybka możliwość przeprowadzki, ale też obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych.

Zalety nowego mieszkania

Nowe mieszkania są prestiżowe i budowane według współczesnych technologii. Jako kupujący możemy liczyć na nowoczesne windy, ogrody na dachu, podziemne parkingi, przestronne klatki schodowe, monitoring i inne udogodnienia. Nowe mieszkanie możemy kupić wykończone „pod
klucz” lub w stanie deweloperskim – z betonowymi wylewkami, tynkiem na ścianach, oknami, parapetami i drzwiami wejściowymi. Atutem jest możliwość zagospodarowania lokalu do indywidualnego projektu klienta – na tyle na ile pozwala konstrukcja budynku. Zaletą są też niższe
koszty transakcyjne. Kupujący reguluje tylko kwotę podatku VAT, która wliczona jest w cenę nieruchomości. Młodsze mieszkanie zwykle też dłużej utrzymuje swoją wartość.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Od chwili wpłacenia pierwszych pieniędzy deweloperowi do dnia, w którym wprowadzimy się do mieszkania mija zwykle kilka miesięcy. Wymaga to niekiedy jednoczesnego spłacania kredytu zaciągniętego na nowe lokum i opłacania czynszu za obecne mieszkanie. Mieszkania z rynku
pierwotnego często zlokalizowane są na obrzeżach miasta lub na nowo tworzących się dzielnicach. Musimy więc nastawić się, że w bliskiej przyszłości otaczać nas będą hałasy budowy i widoki tworzącej się wokół infrastruktury. Tereny zieleni i dostęp do komunikacji publicznej będą słabo rozwinięte. Potrzeba kilku lat zanim okolica w pełni się rozwinie. Istnieje też ryzyko, że obietnice dewelopera, np. o utworzeniu placu zabaw, nie zostaną spełnione.

Zalety używanego mieszkania

Kupując używane mieszkanie, od razu wiemy na co się decydujemy. Możemy obejrzeć okolicę i poznać sąsiadów. Mamy dostęp do całej infrastruktury. Mieszkania z rynku wtórnego często są zlokalizowane blisko centrum. Możemy się do nich wprowadzić tuż po sfinalizowaniu transakcji. Zwykle są przynajmniej częściowo umeblowane. Wyposażona kuchnia i łazienka ułatwia start i pozwala oszczędzić na poważnym remoncie. Formalności związane z przepisaniem własności zajmują mniej czasu niż te związane z zakupem nowego mieszkania – na akt własności u dewelopera możemy czekać nawet jeszcze po wprowadzeniu się do mieszkania.

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Budynki z rynku wtórnego często mają liczne wady konstrukcyjne. Pękają im ściany, zacinają się windy, mają azbestowe balkony a ściany są pokryte grzybem. Takie mieszkania szybciej tracą na wartości niż te z rynku pierwotnego. Zakup używanego mieszkania obliguje nas do uiszczenia opłaty notarialnej i podatku od czynności cywilno-prawnych (CCP).

Artykuł przygotowany na podstawie danych z poradnika nieruchomości Home Broker.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku