Powszechnie mówi się o tym, że bieganie jest bardzo zdrowe, rzadko wspominając przy tym, iż nadmierny wysiłek może powodować liczne kontuzje. Dla zawodowców, a nawet amatorów pozbawionych odpowiedniego sprzętu i techniki, bieganie wyczynowe może stać się początkiem poważnych problemów z układem ruchu. Jednym z nich jest tzw. kolano skoczka, czyli entezopatia więzadła rzepki.

Jak powstaje uraz rzepki?

Zwykle przyczyną pojawienia się dolegliwości związanych z kolanem skoczka jest przeciążenie nogi, na którego skutek tworzą się mikrourazy. Zwykle dolegliwość ta występuje u osób, które ukończyły 16 rok życia. Jeśli kolano jest często nadwyrężane, następują zmiany degradacyjne w obrębie więzadła rzepki. Jest to częsta przypadłość zawodowych sportowców, m.in. biegaczy, tenisistów i siatkarzy, a także amatorów, którzy trenują rekreacyjnie.

Czym objawia się kolano skoczka?

Kontuzja w pierwszym okresie objawia się kłującym bólem odczuwanym pod rzepką, który nasila się po wysiłku. Dolegliwość powinna ustąpić po kilku godzinach oszczędzania nogi. Może towarzyszyć jej poczucie uciekania kolana i ucisku w jego dolnej części. Wraz z postępowanie choroby symptomy kolana skoczka mogą poszerzyć się o ból pojawiający się już podczas rozgrzewki i ustępujący po roztrenowaniu kończyny.

Jak można leczyć kontuzję?

We wczesnym stadium specjaliści zalecają, aby kolano skoczka leczyć krioterapią. Jeśli rezultaty nie będą zadowalające, można włączyć do niej leki przeciwzapalne oraz środki przeciwbólowe. Kuracja w przypadku bardziej zaawansowanych stanów choroby obejmuje szerszą fizykoterapię, a nawet leczenie operacyjne.

Rehabilitacja kolana skoczka

Zabiegi fizjoterapeutyczne w większości przypadków pozwalają wyleczyć kolano skoczka. Ważne jest stosowanie krioterapii oraz ćwiczeń wspomagających regenerację tkanek. Przy kontuzji z pewnością sprawdzi się także elektrostymulacja prądami niskiej i średniej częstotliwości oraz fali uderzeniowej.

Dobrym pomysłem na podleczenie kolana skoczka staną się wczasy rehabilitacyjne. Ośrodkiem wyspecjalizowanym w leczeniu schorzeń układu ruchu jest hotel Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju. Podczas pobytu w ośrodku można odpocząć oraz odbyć szereg zabiegów rehabilitacyjnych, które pozwolą na przywrócenie sprawności kończynie.

Czytaj więcej na stronie Słonecznego Zdroju: leczenie kolana

Chcesz skutecznie schudnąć? Skorzystaj z wczasów odchudzających w Słonecznym Zdroju (kliknij i sprawdź)


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku