Wiele osób posiadających własny dom oraz ogród, wykorzystuje naturalne ogrodzenie, jakim są żywopłoty. By jednak prezentowały się one w należyty sposób, koniecznie trzeba o nie dbać poprzez regularne przycinanie. Szczególnie ważne jest jego pierwsze cięcie, gdyż od niego zależy, czy roślina się przyjmie oraz jak będzie później rosnąć. W tym celu bardzo przydadzą się odpowiednio dobrane nożyce do żywopłotu. Zobaczmy, jakie istnieją rodzaje nożyc do żywopłotu i jakie modele są szczególnie polecane.

Rodzaje dostępnych nożyc do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu różnią się od siebie budową, sposobem użycia i przeznaczeniem, gdyż istnieją różne rodzaje żywopłotów – od niedużych po ogromne. Ich pielęgnacja wymaga więc użycia odpowiednich narzędzi. Podstawowym narzędziem są klasyczne nożyce do żywopłotów, służące do strzyżenia. Mogą być wyposażone przekładnię, która bardzo ułatwia pracę, a także w odboje chroniące stawy. Są też nożyce teleskopowe, które świetnie sprawdzą się do strzyżenia roślin rosnących w wyższych partiach. Mamy również nożyce do żywopłotu i trawy, które dostępne są w dwóch wersjach – z długimi i krótkimi rączkami. Te z krótkimi rączkami są idealne do przycinania niskich żywopłotów, natomiast te z długimi pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość ustawienia ostrzy pod odpowiednim kątem. Do pielęgnacji dużych i gęstych żywopłotów najlepsze będą nożyce spalinowe. Są one bardzo efektywne w działaniu oraz wydajne, a ich jedyną wadą jest to, że są dość głośne w czasie ich użytkowania. Alternatywą dla nich mogą być znacznie cichsze nożyce elektryczne, używać ich jednak można tylko wtedy, gdy posiadamy w pobliżu jakieś źródło zasilania prądem. One również sprawdzą się w strzyżeniu gęstych i wysokich żywopłotów. Istnieją jeszcze teleskopowe nożyce elektryczne, które pozwalają swobodnie strzyc bardzo wysokie żywopłoty dzięki ruchomej tnącej listwie mającej aż 40 cm.

O czym pamiętać, kupując nożyce do żywopłotu?

Jak widać, wybór wśród narzędzi ogrodowych jest naprawdę duży, warto więc jeszcze przed wybraniem się na zakupy przeanalizować, jakie my mamy oczekiwania i potrzeby względem nożyc do żywopłotu. Na co zwracać uwagę? W przypadku nożyc spalinowych warto zapytać, czy interesujący nas model posiada system kontroli emisji zanieczyszczeń do powietrza, gdyż jest on korzystny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla użytkowników nożyc. A jeśli nasz żywopłot jest wysoki, powinniśmy dobrać odpowiednią długość listwy w wypadku nożyc teleskopowych.

Nożyce do żywopłotu marki Husqvarna

Husqvarna już od lat zaopatruje amatorów i profesjonalistów w narzędzia ogrodowe najwyższej jakości. Oferuje również niezastąpione nożyce do żywopłotu. Są one podzielone według swojego przeznaczenia, czyli do prac przydomowych, profesjonalne, mocne i akumulatorowe. Nożyce do żywopłotu marki Husqvarna są wykonane z materiałów wysokiej jakości, mają ergonomiczną budowę, a to wszystko składa się na zadowalające wyniki pracy w ogrodzie. Nożyce spalinowe i elektryczne zbudowane zostały tak, by można je było szybko uruchomić bez większego wysiłku i wygodnie obsługiwać. Posiadają między innymi regulowany tylny uchwyt, który ułatwia cięcie boków oraz wierzchołków żywopłotów, długie ostrza zapewniające o wiele lepszy dostęp, a także wyłącznik automatycznie powracający do pozycji wyjściowej, dzięki czemu rozruch przebiega bez żadnych problemów.

Jeżeli więc szukamy najlepszych nożyc ogrodowych do swojego żywopłotu, warto zapoznać się z ofertą marki Husqvarna i wybrać model odpowiadający naszym potrzebom.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku