Sok z noni ostatnimi czasy stał się bardzo popularny pośród naukowców, upatrujących się w jego bogatym składzie chemicznym potencjalnych zastosowań w leczeniu oraz profilaktyce chorób. Jakie są jego potencjalne działania prozdrowotne?

Sok z noni, czyli owoców rosnących na wyspach Hawajskich i w Polinezji Francuskiej, od wieków był używany przez lokalnych mieszkańców. Zainteresowało to naukowców, którzy postanowili zbadać, jakie właściwości tak naprawdę posiadają te owoce. Okazało się, że zawierają one bardzo wiele substancji, które mogą zastąpić niektóre leki.

Hawajczycy owoce noni stosowali zarówno zewnętrznie, głównie celem zwalczania zakażeń, oraz doustnie, w celu obniżenia gorączki i zmniejszenia bólu. Faktycznie okazuje się, że owoce noni wykazują działanie zarówno przeciwbakteryjne jak i przeciwgrzybiczne. Co ciekawe, stosowane doustnie zwalczają bakterię Helicobacter pylori, odpowiedzialną za chorobę wrzodową żołądka. Działanie przeciwgorączkowe opiera się na działaniu przeciwzapalnym, które wywołują związki polifenolowe zawarte z soku z noni. Działanie to porównywalne jest do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak popularnie stosowany Ibuprom czy Apap. Działanie przeciwbólowe tych owoców jest niesamowicie silne. W skali odczuwania bólu od 1 do 10, dla większości badanych ból obniżał się z 10 do 3, co jest porównywalne z działaniem analgetycznym morfiny. Ważną informacją jest fakt, że sok z noni nie uzależnia, a jego działanie jest znacznie mniej toksyczne niż morfina.

Szeroko reklamowanym działaniem soku z noni jest działanie przeciwnowotworowe, choć na razie, ze względu na niedawne odkrycie tych właściwości, potwierdzenie tej tezy znaleziono jedynie na myszach chorych na nowotwór. Te, którym podawano 15mg soku z noni dziennie żyły dłużej. Z czasem z pewnością będą przeprowadzone dogłębniejsze badania które mogłyby zadecydować, jaki rodzaj nowotworu może być wyleczony sokiem z noni. Na razie sprzedawcy tego soku reklamują jego działanie profilaktyczne dla powstawania komórek nowotworowych.

Sok z noni powinien również zainteresować osoby z miażdżycą i nadciśnieniem. O ile udowodniono już, że sok ten nie powoduje zwiększania wytwarzania endogennego tlenku azotu przez ściany naczyń, którego zadaniem jest naturalne rozluźnianie ich ścian, a tym samym obniżania ciśnienia, to z pewnością wpływa na sztywność ścian tętnic. Dzięki działaniu przeciwulteniającemu na lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL, czyli „zły cholesterol”) zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Mniej sztywne naczynia pozwalają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo, osoby z miażdżycą, chorobą wieńcową czy migotaniem przedsionków mogą przyjmować sok z noni, zawierający skopoletynę, jako profilaktykę przeciwzakrzepową.

Niestety, na razie nie kupimy soku z noni w normalnym sklepie. Trzeba się udać na zakupy w Internecie, gdzie na stronach takich jak suplementybio.pl można znaleźć sok z noni w bardzo korzystnej cenie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku