Za wodę wciąż przychodzą horrendalnie wysokie rachunki? Pracownicy co chwilę chorują i są nieustannie przemęczeni? To niekoniecznie  jest to przypadek. Najprawdopodobniej powodem jest… biuro. Licznik może być niesprawny, a klimatyzacja po prostu stara i brudna. To oznaczać może potrzebę generalnego przeglądu obiektu lub zmianę lokalizacji. Warto zainteresować się więc certyfikowanymi powierzchniami.  Ekologicznymi. W ostatecznym rozrachunku wychodzi bowiem taniej i zdrowiej!

 „Zielono” znaczy prestiżowo

BREEAM i LEED to najpopularniejsze proekologiczne certyfikaty w polskim budownictwie. Choć w różnych stopniach, to oba koncentrują się na kilku ważnych cechach budynków. To m.in. gospodarka wodno-kanalizacyjna, jakość konstrukcji i użytych materiałów do budowy, efektywność ekologiczna czy nawet dostępność komunikacyjna. Certyfikat przyznawany jest wtedy, gdy obiekt spełnia najwyższe standardy. To prestiżowe odznaczenia. Widać, że najemcy doceniają te rozwiązania – chociażby tylko w 2015 roku ilość „zielonych budynków” w Polsce wzrosła aż o 60%.

Zielone jest tańsze

Zastosowanie paneli solarnych spowoduje, że budynek sam będzie pozyskiwał energię. Specjalny beton może regulować przenikanie ciepła wewnątrz i na zewnątrz budynku. Deszczówkę można gromadzić i wykorzystywać w toaletach oraz do podlewania roślin. Nawet zwykła wymiana żarówek na LEDowe. To wszystko znacznie przyczynia się do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych. Przyjaznego zarówno naturze jak i portfelowi. Nie trzeba chyba bowiem nikogo przekonywać, że takie zabiegi mogą znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej, centralnego ogrzewania czy zużycia wody.

Zielone jest zdrowsze

Te i podobne zabiegi także mocno podnoszą jakość środowiska pracy. Lepsza filtracja powietrza, zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego czy zachowanie komfortu termicznego przekłada się na mniejszą ilość zachorowań wśród pracowników. I tym samym ograniczenie ilości zwolnień chorobowych. Pracują za to efektywniej, co bezpośrednio przekłada się na osiągnięcia firmy.

Biurowiec wszystkiego nie załatwi

Certyfikat i proekologiczne zachowania to wstęp do tego, by przestrzeń była przyjazna środowisku. Bardzo ważne są także zwyczaje pracowników. Po co panele słoneczne, skoro urządzenia w biurze są włączone bezustannie? Warto wiec uświadamiać pracowników, że podłączone do prądu sprzęty zawsze będą pobierać energię. Dlatego zawsze przed opuszczeniem biura należy je odłączać. Podobnie jest z wodą – po co zbierać deszczówkę, jeśli nie optymalizuje się zużycia wody? 

Proekologiczny powinien być nie tylko budynek, ale i jego pracownicy.

Zobacz oferty wynajmu biur na officemap.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku