W każdym sklepie obuwniczym znajdziemy buty z różnego rodzaju materiałów - z pianki, gumy, tkaniny, skóry ekologicznej… Jednak te najbardziej lubiane przez klientów wykonane są ze skóry naturalnej. Chociaż są zwykle nieco droższe od innych stojących na regałach, to sprzedają się znakomicie. I to nie tylko dlatego, że znakomicie wyglądają - skóra ma bowiem wiele innych zalet docenianych przez miłośników obuwia na całym świecie.

Zalety naturalnej skóry

Skóra to najbardziej naturalny materiał, z którego można wykonać obuwie. Jej niewątpliwą zaletą jest miękkość, dzięki której buty szybko dopasowują się do kształtu stopy, rzadziej obcierają skórę i są po prostu wygodniejsze. To także materiał, który pozwala skórze na oddychanie. But ze skóry naturalnej zapewnia cyrkulację powietrza nawet przez wiele godzin, sprawia, że komfort noszenia obuwia jest znacznie większy, ale większa jest też nasza pewność podczas ich zdejmowania w szerszym gronie. To dlatego najlepsze kozaki, botki, czółenka czy męskie pantofle są wykonane z naturalnej skóry. W porównaniu ze sztucznymi materiałami skóra także ładniej się starzeje. Oczywiście żadne buty nie są wieczne, ale odpowiednio pielęgnowane nie popękają, nie pokruszą się, ani nie rozwarstwią, a na skórze powstaną jedynie zagięcia w miejscach, w których naturalnie pracuje stopa. Te jednak, można ograniczyć wkładając w buty prawidła, które przywrócą im pierwotny kształt i sprawią, że buty jeszcze długo będą wyglądały jakby dopiero co zostały kupione w sklepie.

Rodzaje skór używanych do produkcji obuwia

Przyglądając się sklepowej półce nie sposób jednak nie zauważyć, że rodzajów skóry jest naprawdę sporo. Wśród najbardziej popularnych skór są skóry licowe, gładkie, pokryte wieloma warstwami wosków. Dzięki takim zabiegom skóra jest niezwykle gładka, estetyczna, a w zależności od modelu matowa albo błyszcząca. Takie buty będą bardziej odporne na wilgoć i zanieczyszczenia niż na przykład skóry szorstkie. Do skór szorstkich należą niezwykle modne w obecnym sezonie zamsz, welur czy nubuk. Wbrew pozorom to nie jedno i to samo. Zamsz to miękka i chłonna wyprawiona skóra, która nie posiada części licowej. Welur jest odmianą zamszu o wiele bardziej odporną na uszkodzenia niż nubuk. Nubuk natomiast to wyprawiona miękka skóra oszlifowana i polerowana. Wybierając buty ze skóry szorstkiej należy jednak pamiętać, że wymagają one troskliwej pielęgnacji i są bardziej podatne na zabrudzenia.

Niezwykle efektowne jest także obuwie ze skóry gładkiej lakierowanej. Buty są  połyskujące, niezwykle odporne na uszkodzenia oraz mróz czy deszcz. Praktycznie nie wymagają impregnacji.

Jak pielęgnować skórzane obuwie?

Obuwie ze skóry wymaga delikatnego czyszczenia oraz impregnacji. Butów takich nie wolno myć ręcznie, ani prać w pralce. Wszelkie zanieczyszczenia typu błoto i piasek najlepiej usunąć miękką szczoteczką do obuwia, ewentualnie delikatnie wilgotną szmatką. Do skór gładkich stosuje się pasty lub kremy z dodatkiem wosku pszczelego, który nawilża skórę, nadaje jej pięknego połysku i chroni ją przez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Do szorstkich dobrze sprawdzają się preparatu w sprayu. Naniesione równomiernie mogą nawet zmniejszyć ubytki koloru, chronią buty przed nasiąkaniem i osiadaniem na nich kurzu.

Jak rozpoznać dobre, skórzane buty?

Wybierając buty nie zawsze jednak jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka określić czy zrobione są z naturalnej, czy sztucznej skóry. Sprawdzić to można przyglądając się dokładnie oznaczeniom umieszczonym wewnątrz buta albo na podeszwie, można również kierować się nazwą producenta. Przykładowo obuwie Lasocki produkowane jest ze skóry naturalnej: zarówno to damskie, męskie, jak i dziecięce. Dostępne w popularnej sieci sklepów obuwniczych CCC, której salony znajdziemy praktycznie w każdym centrum handlowym: botki, czółenka, pantofle, kozaczki czy sandały wykonane są ze skór gładkich, szorstkich oraz ze skór lakierowanych. Lasocki, produkując obuwie, dba więc i o jakość ich wykonania, i trwałość. Tylko buty z naturalnej skóry gwarantują wygodę i dobre samopoczucie użytkowników. Nie zapominajmy jednak o ich odpowiedniej pielęgnacji, a wtedy będą nam służyć przez lata.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku