Gdy z kimś rozmawiamy, chcemy, żeby patrzono nam w oczy, ale często wzrok rozmówcy sam kieruje się ku naszym ustom. Nie wystarczy, że je pomalujemy – żeby szminka czy błyszczyk dobrze na nich wyglądały muszą być zdrowe i odpowiednio nawilżone. Usta są jedną z ważniejszych części naszej twarzy i warto, aby po prostu były piękne!

Po długiej zimie i serii przeziębień mogą wymagać intensywnej regeneracji. Nasze usta spełniają wiele ważnych funkcji, ale czasami zapominamy, że potrzebują równie dużo uwagi z naszej strony. Jeśli nasze wargi są suche, czujemy nieprzyjemny dyskomfort, usta pierzchną, to niekiedy może nawet dojść do bolesnego odchodzenia skóry. Niewłaściwie dobrane kosmetyki wcale nie pomogą. Tymczasem możemy łatwo zadbać o wygląd swoich ust, a nawet zapobiec powstawaniu zmian skórnych – opryszczek, zajadów czy aft. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci zyskać piękny uśmiech.

1. Nawilżenie

Wbrew pozorom nie wystarczy nałożyć na usta specyfiku i czekać biernie na efekty – żeby nasze wargi były sprężyste i zdrowe, musimy zadbać o skórę od środka. Witamina E, zawarta w dobrych olejach i tłuszczach (np. w oleju z zarodków pszennych, wszelkich orzechach i pestkach) wspomoże pielęgnację ust od wewnątrz. Musisz również pamiętać, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość dobrych płynów – wody, herbaty rooibos czy tłoczonych na zimno soków. Trzeba ograniczyć używki (kofeinę, tytoń, alkohol), cukier i opalanie się.

2. Peeling

I masaż. Tak, nasze usta również na nie zasługują. Pomoże nam pozbyć się starego naskórka, skutecznie wygładzi wargi i przygotuje je do lepszego wchłaniania odżywek, kremów, balsamów czy naturalnych specyfików. Masaż możesz wykonywać nawet codziennie zwykłą szczoteczką do zębów (najlepiej dość miękką), a peeling jeden lub dwa razy w tygodniu.

3. Pielęgnacja

Odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ust sprawią, że będą one doskonale zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, starzeniem się i chorobami czy nieestetycznymi wykwitami. Do ich odżywienia możemy wykorzystać również miód – ma on właściwości antybakteryjne, zmiękczające i regeneracyjne. Sięgajmy po niego szczególnie wtedy, gdy czujemy, że nasze wargi są osłabione. Możemy go nakładać na noc.

4. Odżywienie

Dbajmy o dietę. Już wiemy, że powinnyśmy odpowiednio nawilżać ciało, ale musimy je również odżywiać. Witaminy z grupy B, a także witamina C wpływają balsamicznie na jakość naszej skóry i jej odporność. Dlatego powinnyśmy często sięgać po zielone warzywa, banany, orzechy czy produkty z pełnego ziarna, a także cytrusy i takie owoce, jak porzeczki czy jagody. Zmniejszymy tym samym ryzyko powstawania opryszczek i zajadów.

5. Ochrona

Na koniec – pamiętajmy, aby zapobiegać. Chrońmy usta przed nadmiernym wystawieniem na mróz, wiatr i słońce. Stosujmy odpowiednie pomadki i maski, nakładajmy podkład pod szminkę, używajmy sprawdzonych kosmetyków. Nie dotykajmy ust brudnymi palcami i nie przygryzajmy warg, a ich stan przyprawi nas o uśmiech! :)


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma czarne jagody
Banan kcal bez skórki

Wersja do druku