Wiele kobiet dba o zdrowie i swój wygląd. To kobiety częściej zgłaszają się do lekarza, gdy coś im dolega, to one chodzą na zakupy i wiedzą o pojawieniu się nowej kolekcji butów, to wreszcie dla kobiet w szczególności producenci kosmetyków wypuszczają na rynek kolejne kremy, maseczki i farby do włosów. Dlaczego więc tak niewiele z nich zwraca uwagę na to, na czym śpi? Stary materac z popękanymi sprężynami, rozkładana mozolnie co wieczór kanapa czy brzeg łóżka dziecka - oto miejsca, w których spać nie powinny. Bo jakość snu bezpośrednio przekłada się na jakość życia.

Znaczenie relaksującego snu

Głęboki, nieprzerywany sen w wygodnym łóżku jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia. Często to właśnie kobiety o tym zapominają, myśląc ciągle o swoich obowiązkach, zarówno domowych, jak i zawodowych. Brak snu wyniszcza psychikę, jak i pogarsza funkcjonowanie organizmu. Niedospanie powoduje spadek odporności na wirusy i bakterie, szybko pojawić się mogą kłopoty z pamięcią, a reakcje naszego organizmu spadają, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy prowadzimy samochód albo obsługujemy maszyny. Mózg niewyspany wolniej też przyswaja informacje, ale też powoduje, że szybciej się denerwujemy. Osoba niewyspana ma także niski poziom libido, ponieważ brak snu obniża poziom hormonów - u kobiet estrogenów, u mężczyzn testosteronu. Łatwo też po samym wyglądzie stwierdzić, czy ktoś się wysypia, czy nie - podkrążone oczy, szara cera, matowe włosy, pękające paznokcie - to wszystko efekty chronicznego przemęczenia.

Wprowadź zmiany w swoim życiu

Jak więc zmienić swoje życie, by wysypiać się lepiej? Warto oczywiście zadbać o swoją dietę i zwłaszcza wieczorem unikać tuczących, tłustych potraw, ograniczać popołudniowe ilości kawy, więcej się ruszać, zwłaszcza na świeżym powietrzu, „odpuścić sobie” - zrelaksować się czasami niż ciągle sprzątać i wypełniać obowiązki za innych oraz…. zadbać o wygodne łóżko.

Wąska kanapa czy materac z poprzedniego stulecia nie zapewnią nam dobrego snu, nawet jeśli w naszym życiu panuje pełna harmonia, odżywiamy się kiełkami i popijamy zieloną herbatę. Jeśli jest za miękki lub za twardy, a rano czujemy na swoim ciele każdą sprężynę ukrytą pod cienkim prześcieradłem, to nie tylko codziennie będziemy się czuć niewyspani, ale także w przyszłości możemy się spodziewać problemów z kręgosłupem czy stawami! Dlatego kupując materac należy przede wszystkim zainwestować - nie tylko pieniądze, ale także czas na znalezienie tego idealnego.

Jaki materac? Szukaj ideału!

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki materac do spania wybrać?”, na początek warto znaleźć informacje w Internecie, popytać znajomych, przeczytać artykuły, a nawet zgłosić się do fizjoterapeuty, który opowie nam o funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest to szczególnie ważne, jeśli już odczuwamy problemy ze zdrowiem - bóle w krzyżu, kolanach, mamy nadwagę czy bóle głowy wynikające z wadliwej budowy odcinka szyjnego kręgosłupa. Specjalista podpowie, na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając materac.

W poszukiwaniu materaca można oczywiście udać się do sklepu meblowego i kupić łóżko razem z materacem. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Wybór w takich sklepach jest minimalny i może się okazać, że żaden z materaców nie będzie dla nas odpowiedni. Jeśli więc posiadamy już ramę łóżka, wystarczy ją zmierzyć i udać się do specjalistycznego sklepu z materacami. Dlaczego specjalistycznego? Bo w nim znajdziemy największy wybór artykułów do spania, ale też wykwalifikowany sprzedawca najlepiej podpowie nam, jak wybrać idealny materac. W sklepach takich nikt też nie będzie nas poganiał, nikt nie zabroni nam położyć się na materacu. A jest to konieczne, by upewnić się, że będzie on wygodny. Dlatego też nie spieszmy się - dotykajmy, ugniatajmy, kładźmy się i leżmy nawet przez kilka minut, zarówno na plecach, jak i na boku. Sprawdźmy czy podczas leżenia na boku nasz kręgosłup jest prosty, a podczas leżenia na plecach biodra nie zapadają się w zbyt miękkim posłaniu. Całe ciało musi mieć podparcie, nic nie może nas ugniatać, nic nie może boleć nawet po kilku godzinach leżenia. Warto pamiętać, że nie ma materaca uniwersalnego. Są osoby, którym świetnie śpi się na twardym inni wolą bardziej miękkie. To materac należy dobierać do swoich preferencji, a nie dostosowywać się do tego, co znajdziemy w sklepie. Wybierania materaca nie warto też zaczynać od sprawdzania jego ceny, bo…

Materac to inwestycja

Najtańszy nie zapewni nam głębokiego, zdrowego snu, bo jest wykonany z niskiej jakości materiałów. Nie oczekujmy więc, że wydając kilkaset złotych zapewnimy sobie wygodne łóżko na wiele lat. Może się bowiem okazać, że za kilka miesięcy nasze ciało będzie odczuwało każdą pękniętą sprężynę, a w materacu po prostu zrobią się wgłębienia. Dobry materac musi kosztować, bo płacimy za nowoczesne materiały, z których został wyprodukowany, jak i za wiedzę ekspertów i projektantów, którzy go stworzyli. Płacimy też za wiele lat użytkowania i wygody, jaką nam daje. Pomyślmy, ile zaoszczędzimy, gdy nie będziemy musieli wydawać na leki czy rehabilitację związaną ze stanem naszego kręgosłupa i stawów. Droższy materac to nie tylko wygoda, ale także wieloletnia gwarancja producenta.

Materace z segmentu Premium to wyjątkowe rozwiązania, które sprawiają, że sen będzie głęboki, całe ciało będzie wypoczywać, a wstając rano będziemy czuli się, jak po nocy spędzonej na lekkiej chmurze. Materace z kolekcji Cloud firmy Tempur – https://pl.tempur.com/materace/kolekcja-cloud/, stworzone zostały w taki sposób, by dawać uczucie otulania i lekkości, a jednocześnie doskonale podpierają każdy fragment ciała. Znakomite są także te modele, które doskonale podtrzymują ciało w każdej pozycji i redukują nacisk, są też propozycje dla tych, którzy w nocy kręcą się i wiercą – dla nich stworzono modele niezwykle elastyczne.

Wygoda, ale też czystość

Ponieważ to zwykle kobiety dbają o porządek i zwracają uwagę na to higienę w swoim otoczeniu, one również, wybierając materac zwrócą uwagę na to, czym jest pokryty. Przewiewny pokrowiec, który można ściągnąć i wyprać w wysokiej temperaturze czy nawet bezpiecznie wysuszyć w automatycznej suszarce to niezbędny element wykończenia materaca. Częste pranie bowiem zapobiega namnażaniu się roztoczy wywołujących alergię i bakterii, które powstają pod wpływem gorąca i wilgoci, jaka tworzy się na materacu podczas naszego snu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tempur Sealy – producentem materacy z materiału Tempur.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku