Panele 3D są dla tych, którzy poszukują niebanalnych dekoracji wnętrz. Te elementy dają bowiem projektantowi mnóstwo możliwości. Szereg wzorów, możliwości autorskich kompozycji i łatwość montażu – za to szczególnie docenia się tego rodzaju dekoracje. Sprawdź, jak możesz łatwo ożywić swoją przestrzeń.

Multum opcji

Panel 3D to cienka płytka np. z gipsu, żywicy lub PCV. Charakterystyczny jest motyw dekoracyjny, który można ułożyć układając kilka płytek obok siebie. Panele 3D zwykle mają kształty kwadratów, ale w zależności od wzoru, mogą to być także prostokąty lub koła. Tym sposobem możemy uzyskać na ścianie – w poziomie lub w pionie – na przykład plastry miodu. Chcąc podkreślić ciepły klimat wnętrza można postawić na wzór tradycyjnej cegły, z kolei charakter industrialnego wnętrza podkreślą na przykład fale.

Tego typu panele można położyć na całą ścianę. Generalnie jednak zaleca się, by panele 3D stanowiły wyróżnik jednego, konkretnego miejsca. Jak na przykład zagłówek łóżka, kącik telewizyjny, strefę sypialnianą czy jadalnianą. Pamiętaj jednak, że panele 3D przepuszczają wilgoć, stąd nie nadają się do montowania na przykład w łazience.

Kolejną istotną zaletą jest to, że panele 3D można pomalować na dowolny kolor. Jeśli urzekł nas wzór, ale widzielibyśmy go w niedostępnym kolorze – wystarczy chwycić za wałek i puszkę farby oraz przemalować wybrany element. To jeszcze bardziej rozszerza nasze pole do popisów w roli dekoratorów wnętrz. Tym bardziej, że montaż jest prosty i nie wymaga pomocy „złotej rączki”.

Łatwa metamorfoza

Przed montażem paneli ściennych powinniśmy zadbać o dwie rzeczy. O dokładny projekt naszej dekoracji oraz o tym, że ściana na której chcemy ją zamontować powinna być sucha, czysta i równa.

Dlatego najpierw odpowiednio wcześnie zaplanuj rozkład paneli. Jeśli potrzebujesz, to śmiało rysuj na ścianach linie pomocnicze. I tak ich nie będzie widać. Rób to już na gotowej ścianie – jeśli powierzchnia nie jest idealnie gładka, warto ją wcześniej zagruntować.

Samo klejenie jest już bardzo proste. Delikatnie zeszlifuj krawędzie papierem ściernym po to, by usunąć odstające włókna. Blisko opracowanych krawędzi – mniej więcej dwa lub trzy milimetry – nakładaj klej. Następnie przyłóż do ściany i dociskaj, przez około 20 minut. Zauważ, że będziesz potrzebować trochę czasu lub rąk do pomocy, jeśli zdecydowałeś się pokryć panelami całą ścianę.

Ostatni etap jest zależy już całkowicie od naszych upodobań. Jeśli chcemy, możemy pomalować panel na dowolny kolor. Później pozostaje nam się już tylko cieszyć wnętrzem.

Zobacz ofertę paneli 3d na DecoMania.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku