Choroba wrzodowa żołądka, to nic innego jak popularnie zwane wrzody żołądka. Jest to problem, dotykający wielu ludzi, bez względu na płeć i wiek. Cierpi na nią co dziesiąty Polak. Mówi się, że ta jednostka chorobowa jest oznaką dzisiejszych czasów, pełnych stresu i napięcia. Nie bez znaczenia w tej kwestii ma również coraz szybsze tempo życia, brak czasu na odpoczynek i niestosowanie zasad zdrowej, pełnowartościowej diety.

Choroba wrzodowa żołądka – co to właściwie jest?

Wrzodem trawiennym nazywamy ubytek błony śluzowej, z towarzyszącym mu naciekiem zapalnym i martwicą. W większości przypadków z wrzodami trawiennymi mamy do czynienia właśnie w żołądku lub w dwunastnicy. Są one konsekwencją zaburzonej równowagi między czynnikami drażniącymi i ochronnymi.

Przyczyny choroby wrzodowej

Bakteria Helicobacter pylori

Statystyki wskazują, że za 70% przypadków choroby wrzodowej, odpowiedzialna jest niezwykle odporna na kwaśne środowisko żołądka, bakteria Helicobacter pylori. Produkowane przez nią trujące toksyny, doprowadzają do uszkodzenia komórek błony śluzowej, a następnie wywołują zapalenie. Dalsze konsekwencje, to zwiększenie wydzielania gastryny, która doprowadza do pojawienia się zbyt dużej ilości kwasu solnego w żołądku. W efekcie dochodzi do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Zakażenie bakteriami Helicobacter pylori następuje poprzez drogę pokarmową. Jednak nie u wszystkich zainfekowanych pojawiają się wrzody.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Równie częstą przyczyną wrzodów żołądka jest przewlekłe przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – powszechnie określanych NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Do najczęstszych środków medycznych tego typu należą: aspiryna, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, naproksen itp..

Czynniki genetyczne

Badania wykazują, że na pojawienie się choroby wrzodowej żołądka mogą mieć wpływ czynniki genetyczne. Zatem, jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na tę przypadłość, to występuje duże prawdopodobieństwo na wystąpienie jej u kolejnych członków. Co więcej, zauważano zwiększone ryzyko u osób, posiadających grupę krwi 0. Dotyczy to również osób, które nie wydzielają antygenów grupowych krwi do płynów ustrojowych.

Niezdrowy tryb życia

Kolejne czynniki, które również mają wpływ na pojawienie się choroby wrzodowej, związane są z prowadzonym trybem życia. Zdecydowanie częściej można zaobserwować wrzody u osób palących papierosy, pijących spore ilości kawy i alkoholu, używających ostrych przypraw czy popełniających inne błędy dietetyczne (na przykład zbyt długie przerwy między posiłkami, nieregularne posiłki). Bardzo często elementem, wpływającym na występowanie wrzodów jest również stres.

Objawy wrzodów żołądka

Do najczęstszych objawów należą: nieustający ból i uczucie pieczenia, w dołku podsercowym, pojawiające się mniej więcej dwie godziny po posiłku lub w nocy; zgaga; niestrawność; nudności i wymioty; zaparcia; utrata masy ciała; osłabienie, senność; w najgorszych przypadkach gwałtowny krwotok wewnętrzny, przejawiający się krwawymi wymiotami, smolistym stolcem, wstrząsami, silnym bólem brzucha z utrzymującym się napięciem mięśni.

Wrzody żołądka – diagnozowanie i leczenie

Chorobę wrzodową można zdiagnozować przy użyciu endoskopu, podczas gastroskopii. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie zmian w błonie śluzowej żołądka. W jego trakcie można pobrać również wycinki do badania histopatologicznego. Jeżeli występuje podejrzenie zakażenia bakteriami Heliobacter pylori przeprowadza się dodatkowe badania w postaci testów diagnostycznych. W razie pozytywnego wyniku na obecność bakterii, leczenie odbywa się poprzez łączne stosowanie inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków. Gdy przyczyna wrzodów leży gdzie indziej kuracja polega na zażywaniu leków, których zadaniem jest zobojętnienie działania kwasu żołądkowego.

Po więcej informacji o sposobach zapobiegania wrzodom żołądka oraz o tym, jak radzić sobie z nimi, w sytuacji, gdy już jesteśmy chorzy, warto zajrzeć na stronę internetową leku Manti


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku