Kawa, nazywana napojem bogów, to dla wielu z nas nieodłączny element każdego poranka. Tuż przed wyjściem do pracy wypijamy filiżankę aromatycznej i mocnej kawy, czując, jak jej ciepło rozlewa się po ciele, dodając nam energii. Mamy siłę do działania! Aby jednak tak było, kawa musi być odpowiednio przygotowana. W tym celu bardzo może nam się przydać ekspres ciśnieniowy. Sprzęt ten jeszcze do niedawna był obecny wyłącznie w dobrych kawiarniach, jednak dziś możemy mieć go już w swojej kuchni, i to za niewielkie pieniądze. Sprawdźmy więc, jakie ekspresy ciśnieniowe są obecnie dostępne w sprzedaży, jak działają oraz dlaczego warto w nie zainwestować.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych do kawy

Na jakiej zasadzie działa ekspres ciśnieniowy? Otóż parzona w nim kawa jest zalewana gorącą wodą poddaną dużemu ciśnieniu. Właśnie dzięki temu podczas parzenia kawa nie traci cennych przeciwutleniaczy, natomiast zyskuje jeszcze intensywniejszy smak i aromat. Z tego względu ma on dużą przewagę nad zwykłym ekspresem przelewowym.

Ekspresy ciśnieniowe dzielimy na te najprostsze, jak i nieco bardziej rozbudowane, czyli wyposażone w dodatkowe funkcje. Oczywiście, im więcej tych funkcji, tym większa cena ekspresu, dlatego przy jego wyborze warto zastanowić się, czy będziemy z nich rzeczywiście korzystać. Do najpopularniejszych ekspresów ciśnieniowych zaliczamy ekspresy automatyczne, czyli takie, które zawierają konkretne programy parzenia kawy przypisane do poszczególnych guzików. Dzięki temu, w zależności od wybranego programu, możemy przygotować zwykłe espresso, ale również śniadaniowe latte lub latte macchiatto czy też aromatyczne cappuccino z kuszącą pianką. Ekspresy automatyczne często są wyposażone w dodatkową funkcję, jaką jest wbudowany spieniacz do mleka czy młynek do kawy, pozwalający parzyć dopiero co zmieloną kawę. Ekspresy te są też dostępne w rozmaitych kolorach i designie, dzięki czemu mogą dopasować się do wystroju Twojej kuchni, stając się jej piękną ozdobą. Kolejny rodzaj ekspresu ciśnieniowego to ekspresy kolbowe. Są one nieco bardziej zaawansowane technologicznie, możemy więc początkowo mieć trudność z ich używaniem, ale po opanowaniu sposobu ich działania z pewnością parzenie kawy przy ich pomocy będzie prawdziwą przyjemnością. Tego typu ekspresy często pojawiają się w kawiarniach i ogólnie gastronomii, gdyż pozwalają przygotowywać różne rodzaje kaw w szybkim czasie, ponadto często zawierają funkcję zapewniającą idealne parametry parzenia kawy. Ostatni rodzaj ekspresów ciśnieniowych, to ekspresy na kapsułki. Są one dużo prostsze w obsłudze, niestety pozwalają na parzenie kawy wyłącznie ze specjalnych kapsułek, które są dość drogie. Przy ich użyciu możemy przygotować idealne espresso, a jeśli posiadają wbudowany spieniacz mleka, także inne rodzaje kaw. Są nieduże, więc zmieszczą się nawet w małej kuchni, nie zabierając zbyt wiele miejsca na blacie kuchennym.

Ekspresy ciśnieniowe i ich zalety

Dlaczego warto zainwestować w ekspres ciśnieniowy? Cóż, miłośnikom kawy jego zakup pozwoli na parzenie tego wyśmienitego napoju w zaciszu własnego domu o dowolnej porze dnia. Posiadając ekspres ciśnieniowy, nie musimy specjalnie wybierać się do kawiarni, by napić się idealnego latte macchiatto czy energetyzującego espresso. Taka kawa to świetny dodatek do deserów, którymi możemy uraczyć naszych gości. Ekspresy ciśnieniowe są dostępne w coraz atrakcyjniejszych cenach, dlatego ich zakup nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla osób zamożnych. Można go kupić również przez Internet, na przykład tutaj: https://www.krups.com.pl/. Ekspresy ciśnieniowe to gwarancja idealnej kawy za każdym razem!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kawa rozpuszczalna z mlekiem bez cukru kcal

Wersja do druku