Każdy, kto dba o uzębienie, chciałby być posiadaczem śnieżnobiałego uśmiechu iście w hollywoodzkim stylu. Z naturą jednak trudno wygrać, gdyż barwa naszych zębów w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje dieta i kwestia palenia papierosów. Osoby pijące dużo kawy, herbaty czy wina, a także palacze, są szczególnie narażeni na przebarwienia.

Wybielanie zębów metodą laserową” style=

Warto jednak podjąć działania, które zapobiegają powstawaniu przebarwień, a także wybielają zęby. Oczywiście transformacja z naturalnego odcienia żółtobrunatnego do bieli kości słoniowej będzie raczej niemożliwa, ale rozjaśnienie zębów o parę tonów jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy przestrzegać określonych zasad higieny jamy ustnej podczas codziennej toalety. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, gwarantujące pewny i długotrwały efekt.

Profesjonalne wybielanie zębów

Warto podkreślić, że wybielanie wykonywane przez stomatologa, lub przynajmniej pod jego okiem i opieką, jest bezpieczne i skuteczniejsze niż domowe metody. W ofercie profesjonalnego wybielania zębów mamy do wyboru metodę nakładkową. Pacjent mocuje na zęby łyżki wybielające, na których wcześniej umieszczono żel wybielający. Proces zazwyczaj można wykonać w domu, jednak wskazane są regularne wizyty u stomatologa w celu oceny rezultatów. Istnieje także możliwość poprawy kolorytu wybranych zębów – taki zabieg zajmuje około 1,5 godziny, ale powinien być wykonany dwa, trzy razy.

 

Świetne efekty daje z kolei laserowe wybielanie zębów. Wykorzystywane są tu zwykle lampy halogenowe lub lampy LED. Przy tej metodzie wystarczy jedna wizyta u lekarza dentysty, zaś efektami można cieszyć się nawet do trzech lat.

 

Trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem wybielania konieczna jest kompleksowa higienizacja jamy ustnej. Należy poddać się przede wszystkim zabiegowi usunięcia osadu oraz kamienia nazębnego. Po profesjonalnym wybielaniu zębów ważne jest także skrupulatne przestrzeganie zasad diety, która powinna opierać się o jadłospis składający się z białych produktów, oraz unikanie palenia papierosów. (Więcej na temat wybielania zębów na stronie www.mdentica.pl)

Wybielanie zębów w domu

Drobne przebarwienia śmiało zwalczyć możemy na własną rękę. Na rynku znajduje się wiele różnorodnych past i nakładek. Wybielanie zębów przy ich pomocy może okazać się prostym i łatwo dostępnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty posiadają stosunkowo wysoki wskaźnik ścieralności. Ten, który będzie przekraczał 200 jednostek, może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Czasem więc dobrze jest zapłacić więcej i postawić na pastę specjalistyczną, która przy bezpiecznej zawartości wybielających czynników pozwoli uzyskać zadowalający efekt. (Artykuł o wybielających pastach do zębów na blogu Mec24.pl)

 

W domu skorzystać można również z pasków z żelem wybielającym. Ponadto pomocne mogą okazać się wybielacze w sztyfcie, nakładki-szyny czy żele dwufazowe. Warto jednak nadmienić, że efekty wybielania w domu nie utrzymują się tak długo, jak rezultaty zabiegów w gabinecie stomatologicznym.

 

Należy stronić od porad, zgodnie z którymi wybielać mają cytryna, sól, soda oczyszczona czy węgiel. Ewentualny efekt wybielania w przypadku tych produktów będzie niósł za sobą uszkodzenie szkliwa oraz dziąseł i śluzówki. Płukanka z soku z cytryny czy wcieranie w uzębienie soli sprawi, że zęby będą znacznie łatwiej ulegać próchnicy. Ponadto efekt tarcia, który uzyskujemy myjąc zęby sodą oczyszczoną czy węglem jest zbyt szkodliwy, gdyż oprócz tego, że pozbywamy osadu, niestety znacznie naruszamy szkliwo.


Zęby wybielone metodą nakładkową

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku