Początek ciąży często bywa trudny nawet, jeśli dziecko jest wyczekiwane z utęsknieniem. Nowa sytuacja, co zrozumiałe, rodzi obawy i pojawia się wiele pytań. Jak przetrwać te trudne pierwsze tygodnie w odmiennym stanie?

Wiele pań, zanim uda się do ginekologa, wykonuje test ciążowy, by sprawdzić, czy rzeczywiście zaszło w ciąże. Zakup takiego testu nie stanowi żadnego problemu, można go nabyć w każdej aptece, a jego działanie polega na wykryciu w moczu gonadotropiny kosmówkowej hCG, która pojawia się już na początku ciąży. Warto jednak wiedzieć, że pozytywny wynik testu wcale nie musi oznaczać odmiennego stanu. Może się tak zdarzyć na przykład, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Test może także nie wykryć ciąży, gdy na wczesnym etapie poziom stężenia hormonów jest jeszcze bardzo niski. Dlatego, oprócz wykonania testu, należy bezwzględnie udać się także do ginekologa - radzą specjaliści z poradni ginekologicznej w Białymstoku - Arciszewscy.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Zanim ogłosimy partnerowi, rodzinie i znajomym radosną nowinę o ciąży, należy udać się do gabinetu ginekologicznego. Jest to konieczne nie tylko, żeby potwierdzić ciąże, ale także, by lekarz dokonał badania i zdecydował o dalszym postępowaniu.

Na pewno ginekologa będzie interesowała data ostatniej miesiączki. Z jednej strony taka informacja będzie pomocna (wraz z kompleksowymi badaniami) do określenia, czy ciąża prawidłowo się rozwija, a z drugiej – ułatwi ustalenie wstępnej daty porodu. Lekarza zainteresuje także to, czy pojawiły się objawy mogące świadczyć o ciąży, jak nudności, częste oddawanie moczu czy zmęczenie. Oczywiście nie obędzie się bez badania. O ciąży może świadczyć rozpulchniona macica oraz zasinione zewnętrzne narządy rodne. Jednak potwierdzenie odmiennego stanu kobiety uzyskuje się dopiero po badaniu USG.

Początek ciąży – czas szczególny

Pierwsze tygodnie ciąży to czas szczególny dla każdej kobiety. Nowa sytuacja to obawy i zmartwienie, a do tego nierzadko konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i trybu życia. W czasie wizyty w gabinecie ginekolog przekazuje często informacje o tym, jak pacjentka powinna o siebie zadbać. Na pewno kobieta usłyszy, że powinna dużo wypoczywać, unikać gorących kąpieli i gwałtownych wstrząsów, których można doświadczyć na przykład jeżdżąc konno lub na rowerze. Prawdopodobnie pojawi się także zalecenie, żeby na jakiś czas wstrzymać się od seksu i zrezygnować w okresie ciąży z butów na wysokim obcasie. Do czasu zagnieżdżenia się dobrze zarodka w macicy, wymagana jest szczególna ostrożność w postępowaniu.

W drugim trymestrze ciąży kobieta może nieco odetchnąć, co jednak nie oznacza, że wszelkie zagrożenia znikają zupełnie. Na pewno nie może zaniedbać regularnych wizyt u ginekologa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odklejenie kosmówki

Wersja do druku