Masz firmę, która od dłuższego czasu notuje spadek zatrudnionych? Roboty jest coraz więcej, klientów przybywa, a ludzi do pracy coraz mniej. Wstawiasz i rozsyłasz ogłoszenia, a tu wciąż cisza? W czym tkwi problem? Branża, pensja, warunki? Niestety, czasem bywa tak, że nasi rodacy nie garną się do pracy we wszystkich sektorach. W takim momencie należy dokładnie przemyśleć kwestię zatrudnienia obcokrajowców. Jak dopiąć wszelkie formalności i czego trzeba dopilnować? Podpowiadamy w najnowszym materiale!

Jakich branż unikają nasi rodacy?

Choć przysłowie mówi, że żadna praca nie hańbi, wiele osób, nawet przez długi czas bezrobotnych, wychodzi z założenia, że takiej czy innej pracy się nie podejmie. Powody mogą być różne, niestety, głównym winowajcą są niskie zarobki i mówiąc delikatnie – nieciekawa branża. Jakie można do nich zaliczyć? Np. segregowanie odpadów, sprzątnie, praca fizyczna na budowie, praca sezonowa w ogrodnictwie, itp.. W główniej mierze są to prac dość ciężkie, nic więc dziwnego, że nie wszyscy (szczególnie będąc w pewnym wieku) chcą się ich podejmować. Co mają zatem zrobić przedsiębiorcy i pracodawcy, by znaleźć pracowników? Szukać w innych miejscach! Z pomocą przychodzą agencje pośrednictwa pracy, które od kilku lat specjalizują się w tego typu zleceniach.

Gdzie szukać obcokrajowca do pracy?

Jeśli masz wystarczająco dużo samozaparcia i znajomości, możesz szukać na własną rękę. Czy to się jednak opłaca? Nie zawsze. Znacznie szybszym i efektywniejszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie przez wyspecjalizowaną agencję pośrednictwa pracy, która ma wieloletnie doświadczenie w tej materii. Takie instytucje doskonale wiedzą, jacy pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Mołdawii mogą przyjechać od Twojej firmy i czego potrzebują, by móc u Ciebie pracować. Agencja wie jak przeprowadzić proces rekrutacyjny, co zrobić, by wszystko było zgodne z polskim prawem zatrudnienia i by ubezpieczyć zarówno Ciebie, jak i potencjalnych pracowników przed niechcianymi wypadkami losowymi.

Formalności

Co więcej, taka agencja pośrednictwa pracy zadba o wszelkie formalności związane właśnie z zatrudnieniem obcokrajowców. Nie jest to bowiem tak proste jak w przypadku zatrudnienia Polaków, dlatego warto zaufać wiedzy i doświadczeniu osób, które od lat siedzą w tej branży. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest jak należy i nikt nie przyczepi się do tego, że w Twojej firmie pracują obywatele innych krajów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku